Motorsport

Motokros národů ovládli suverénní Američané

Stejně jako každý rok na závěr motokrosové sezony, pořádal se i letos závod, který je zlatou tečkou za děním ve světě motokrosu na úrovni mistrovství světa. A nutno dodat, že takový závod, jaký přinesl americký Budds Creek, se vidí jen velice zřídka. Američtí pořadatelé připravili pro 60. ročník Motokrosu národů takovou trať, která nebyla k vidění po celou letošní sezonu a možná byla jednou z nejlepších tratí na světě vůbec.

Vyznačovala se velkým množstvím skoků, byly k vidění prudké sjezdy a ostré zatáčky, ale i přes svou náročnost byl motokrosový okruh prostý jakýchkoliv záludností. Dalo se závodit po celé šířce trati a každý jezdec si mohl zvolit stopu, která právě jemu vyhovovala nejvíc.

I přes skutečnost, že trať byla postavena velice citlivě, jsme byli svědky velkého množství pádů už ve volných trénincích a spousta jezdců se pádům nevyhnula ani v samotném závodě.

Očekával se souboj amerických motokrosařů s italskou hvězdou první velikosti, s úřadujícím mistrem světa ve třídě MX2, Antoniem Cairolim, který však skončil ještě dřív, než vlastně začal.

Cairoli v první rozjížďce absolvoval lehčí pád a pak vršil jednu chybu za druhou a nakonec musel z jízdy odstoupit pro závadu na brzdovém kotouči předního kola. A protože jeho druhá jízda měla podobný průběh jako ta první, byli Italové venku ze hry o titul mistrů světa v Motokrosu národů a nakonec mohou děkovat motokrosovému pánubohu za celkově čtvrté místo.

Zcela opačný průběh měla jízda největších favoritů závodu, domácích Američanů. Brilantní výkony jezdce třídy MX2 Ryana Villopota položily základ k americké obhajobě loňského titulu. Tim Ferry, který jel třídu OPEN, dokázal nemožné, když se po startu ocitl v hromadném pádu, hledal svůj motocykl pod hromadou jiných, z posledního místa dokázal zabojovat a nakonec to dotáhl až na čtvrté místo v rozjížďce. Třetí z amerického tria, Ricky Carmichael, svým vítězstvím a jedním třetím místem jen potvrdil nadvládu Američanů a dal světu už poosmnácté jasně na srozuměnou, kde se jezdí nejlepší motokros na planetě.

Druzí Francouzi dokonale využili italského propadáku a jenom proměnili ve skutečnost fakt, že francouzský motokros je na vzestupu a v budoucnu se s ním musí zcela vážně počítat.

Třetí Belgičané dali světu další důkaz o tom, že kolébka evropského motokrosu je právě v zemi, která dala světu takového závodníka, kterým byl až do loňského roku nejlepší jezdec královské třídy MX1, desetinásobný světový šampion Stefan Everts.

I Česká republika měla v Americe své jezdce a nevedli si špatně. Oproti loňskému roku sice spadli o jedno místo a skončili celkově sedmnáctí, ale bylo to tak trochu i dílem smůly, která se přilepila na paty Michalu Kadlečkovi, kterého potkala stejná závada jako Antonia Cairoliho. Ohnul brzdový kotouč na předním kole a jízda pro něj skončila.

A protože naši závodníci jeli na vypůjčených strojích sériové výroby, dá se jejich vystoupení považovat za celkem úspěšné a vykresluje pozici, jakou má v současné době český motokros na mezinárodním poli.

Závod jako takový byl důstojnou tečkou za motokrosovou sezonou 2007. V současné chvíli nám tak nezbývá nic jiného, než se těšit na zahájení motoristické sezony 2008. Do té doby se mějte pěkně - s motoristickým pozdravem ,, Zlomte vaz" se s vámi pro letošek loučíme.

Galaxie sport
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události