Motorsport

Kdo si nejlépe povede na nové trati v japonském Fuji?

O víkendu je na programu Velká cena Japonska vozů Formule 1. Na okruhu pod horou Fuji můžete vidět další souboj monopostů McLaren a Ferrari a to prostřednictvím TV NOVA a Galaxie. Napínavý vývoj světového šampionátu můžete sledovat i v naší online reportáži. K samotnému závodu se vyjádřili i dva z jeho hlavních aktérů - Lewis Hamiltona a Kimi Räikkönen.

Hamilton připomíná, že je v F1 nováčkem

Vedoucí muž šampionátu Lewis Hamilton patří mezi ty jezdce, kteří nemají s okruhem ve Fuji vůbec žádné zkušenosti. Hlavní konkurenti v boji o titul jsou na tom ale stejně, takže nikdo z nich nebude v tomto ohledu ve výhodě. Pilot stáje McLaren prohlásil, že je pro něj okruh ve Fuji velká neznámá: "Okruh jsem neviděl. Vím, že je tam velmi dlouhá rovinka, ale nevím, co mám očekávat." I když se dá předpokládat, že si okruh vyzkoušel v simulátoru, Hamilton tvrdí, že si ho neprojel ani v žádné hře: "Neudělal jsem to, ale můj bratr si ho projel na Playstationu. Vždy jsem snil o závodění v Suzuce, ale když jsem přišel do Formule 1, řekli mi, že už se v Suzuce nejezdí." Tento víkend se může již rozhodnout o tom, zda titul v jezdcích připadne McLarenu, ale Hamilton si s vývojem v šampionátu těžkou hlavu nedělá. "Je důležité zůstat uvolněný a klidný a uvědomit si, že to je můj první rok ve Formuli 1. Je mi teprve 22 let. Je to dost zvláštní zážitek uvědomit si, že můžu vyhrát ve Formuli 1 a že by se triumf v šampionátu mohl stát skutečností. Je to fenomenální," zakončil britský nováček.

Räikkönen se nové trati učí velmi rychle

Ačkoliv bychom mohli očekávat, že úplně všichni jezdci si nové trati vyzkouší nejdříve v simulátoru, zdá se, že tomu tak není. Tedy alespoň pokud mluví Kimi Räikkönen v tomto ohledu pravdu, protože Fin tvrdí, že simulátory ani nemá rád. "Upřímně, trať jsem viděl jenom na papíře. Četl jsem, že se náš vůz nepřizpůsobí perfektně tomuto typu trati, ale vím, že náš tým velmi tvrdě pracoval, abychom mohli být o víkendu konkurenceschopní," řekl Räikkönen. "Vím, že se někteří jezdci připravovali za použití simulátorů, ale abych byl upřímný, je to něco, co nemám rád. Nikdy jsem nehrál Playstation, nikdy jsem nepoužil simulátor a myslím, že tím moje výkonnost neutrpěla. Postavím se k tomuto závodu jako k těm předchozím, což znamená, že chci vyhrát. Vždy jsem byl schopen se novou trať naučit velmi rychle. To se nezměnilo ani od doby, co závodím ve Formuli 1. Se třemi hodinami volných tréninků v pátek a jednou v sobotu si nemyslím, že budou v kvalifikaci problémy. Vždy jsem rád objevoval nové trati, opravdu mám rád ten pocit, který při tom mám. Je příjemné si ve čtvrtek projít trať, abych poznal všechny zatáčky." Räikkönen už to zmínil, podle všeho by mohl mít ve Fuji trochu navrch McLaren, ale Ferrari se bude snažit navázat na úspěch ze Spa. "Těžko říct, kdo tam bude ve výhodě. Víme, že McLaren bude velmi silný, ale oni ví, že my také. Budeme se snažit svézt na vlně doublu z belgického Spa. Oba McLareny jsou stále o dost vpředu a určitě nebudou chtít udělat žádnou hloupou chybu. Já nemám co ztratit, ale oni si musí dávat velmi pozor." Na závěr Fin projevil radost ze zisku titulu v poháru konstruktérů: "Jsem za tým opravdu šťastný a jsem rád, že jsem přispěl k zisku tohoto titulu. Je to skvělá odměna za všechnu práci, kterou tým v průběhu sezóny odvedl."

Program Velké ceny Japonska v TV

Kvalifikace: sobota 29. září v 6.55 hod. Galaxie sport (přímý přenos)

Kvalifikace: sobota 29. září ve 21.10 hod. Galaxie sport (záznam)

Hlavní závod: neděle 30. září v 6.00 hod. TV NOVA (přímý přenos)

Hlavní závod: neděle 30. září ve 20.30 hod. Galaxie sport (záznam)

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události