Motorsport

Sledujte v TV: Velká cena Číny

Už v neděli může být znám nový mistr světa Formule 1. Pokud britský pilot McLarenu Lewis Hamilton dokáže v Číně získat maximálně o bod méně, než jeho stájový kolega Fernando Alonso a maximálně o šest méně, než Kimi Räikkönen na Ferrari, bude slavit titul. TV NOVA a Galaxie sport budou samozřejmě u toho, náš web vám nabídne tradiční online reportáž.


Bude znám šampion?

Karty jsou před posledními dvěma závody sezony rozdány jasně. Světový šampionát vede s dvanáctibodovým náskokem před Fernandem Alonsem Lewis Hamilton a pokud v Číně vyhraje, bude najisto slavit titul. Mistrem světa se ale může stát i v přípdadě, že na nejvyšší stupínek nedosáhne. Ovšem pouze tehdy, pokud se vítězem Velké ceny Číny nestane Alonso.

Naopak třetímu v pořadí Kimi Räikkönenovi nemusí k udržení naděje na titul stačit ani případné vítězství. Na Hamiltona totiž ztrácí sedmnáct bodů a tak by v případě svého triumfu potřeboval, aby Brit vůbec nebodoval, případně dojel nejlépe osmý.

Ať už jou ale prognózy jakékoliv, jisté je, že zatímco Hamilton má vše jen ve svých rukou, Alonso i Räikkönen musejí čekat na jeho případnou chybu.   

Charakteristika trati
V Číně se Velká cena F1 pojede teprve počtvrté. Shanghajský okruh totiž patří k těm nejmodernějším v celém seriálu a okamžitě po dostavění areálu byl zařazen na seznam míst, kde se závody F1 pojedou.

Tvar okruhu znázorňuje symbol Shang z názvu města, u něhož se okruh nachází. Kombinuje rychlé úseky s technickými pasážemi, které nabízejí dostatek příležitostí k předjíždění. Navíc jde o moderní okruh, který hostil závody Formule 1 teprve dvakrát. Řadí se mezi nejdelší okruhy šampionátu.

Zdroj: TV Nova

Délka kola: 5,451 km
Počet okruhů: 56
Délka závodu: 305,256 km
Nejrychlejší kolo: Michael Schumacher (2004, Ferrari F2004) - 1:32,238
Nejnižší rychlost na trati: Zatáčka č. 6 - 44 km/h
Nejvyšší rychlost na trati: Dlouhá rovinka mezi zatáčkami č. 13 a 14 - 326 km/h

Tři sezony, tři vítězové

Třikrát se zatím závodilo na okruhu v Shanghai a třikrát stál na nejvyšší příčce jiný pilot. Premiérové vítězství zde v roce 2004 slavil ještě v kokpitu Ferrari Rubens Barrichello, o rok později poslouchal španělskou hymnu Fernando Alonso. Zatím poslední triumf ale patří Michaelu Schumacherovi, který zde zaznamenal své historicky poslední vítězství ve Velké ceně F1. V Japonsku totiž loni nedojel a s kariérou se v Brazílii loučil čtvrtým místem.

Špatné vzpomínky na čínský okruh ale nemají ani další piloti. V roce 2004 zde Jenson Button na Hondě skončil druhý, Kimi Räikkönen zase z tohoto závodu vlastní jak stříbrnou tak bronzovou trofej a rád by letos zkompletoval svou sbírku.

Je na řadě Ferrari?

Po poměrně divokém závodě v Japonsku, kde se v neděli nejdříve celých devatenáct kol jezdilo kvůli dešti za safety carem, by Čína mohla nabídnout přece jen stálejší počasí. Především ale bude zajímavé sledovat, zda bude pokračovat pravidelné střídání vítězů. V posledních pěti závodech totiž nedokázal žádný z pilotů obhájit svůj předchozí triumf. Navíc se na nejvyšší příčce pravidelně střídaly i stáje, po pilotovi McLarenu zvítězil jezdec Ferrari a naopak. A protože v Japonsku vyhrál Hamilton na McLarenu, měl by být na ředě někdo z pilotů Ferrari...

A ještě jednu zvláštnost má letošní ročník šampionátu. Kromě McLarenu a Ferrari totiž žádná jiná stáj závod vyhrát nedokázala. Triumfy v dosavadních  patnácti závodech si tak rozdělili jen čtyři jezdci - Lewis Hamilton (4), Fernando Alonso (4), Kimi Räikkönen (4) a Felipe Massa (3).

Program Velké ceny Číny v TV

Kvalifikace: sobota 6. října v 7.55 hod. Galaxie sport (přímý přenos)

Kvalifikace: sobota 6. října ve 21.10 hod. Galaxie sport (záznam)

Hlavní závod: neděle 7. října v 7.30 hod. TV NOVA (přímý přenos)

Hlavní závod: neděle 7. října ve 20.30 hod. Galaxie sport (záznam)

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události