Motorsport

Sledujte v TV: Velká cena Brazílie

Až závěrečný závod sezony rozhodně o tom, kdo se stane novým mistrem světa Formule 1. V Brazílii se o titul poperou hned tři piloti. Nejblíže k triumfu má Lewis Hamilton, naději ale ještě stále živí i Fernando Alonso a Kimi Räikkönen. Závod můžete tradičně sledovat na obrazovkách TV NOVA a Galaxie sport, náš web vám přinese online reportáž.


Interlagos rozhodne

Letošní ročník seriálu F1 vstupuje do finále. Nedělní závod je posledním v letošním ročníku a aby toho nebylo málo, až v něm se rozhodne, kdo bude novým mistrem světa. Nejblíže má k oslavám nováček Lewis Hamilton. Stačí mu dojet lépe, než jeho dva pronásledovatelé, popřípadě i v těsném závěsu za nimi. Hamilton má totiž čtyřbodový náskok před svým stájovým kolegou Fernadem Alonsem a dokonce sedmibodový před Kimi Räikkönenem  na Ferrari. A pokud by mladý Brit dotáhl své snažení do úspěšného konce, stal by se historicky prvním nováčkem, který hned ve své první sezoně získal mistrovský titul.

Jenomže ani jeho soupeři se ještě nevzdávají. Alonso hned po závodě v Číně prohlásil: "Musím  udělat něco velkého. Pokud bychom dojeli tak, jak dojíždíme celou sezonu, byl by titul ztracený." To Räikkönen je o něco skromnější. "Jsem velmi optimistický po závodě v Číně, ale nyní se už vše upírá k Brazílii. Udělám samozřejmě vše pro to, aby tam byl můj výsledek co nejlepší," vzkazuje skromně Fin na stránkách svého týmu ferrari.com.

Co čeká jezdce v Brazílii?

Těžko může světový šampionát vrcholit na zajímavnějším místě, než je okruh Interlagos v brazilském Sao Paulu. Stejně jako v Turecku se zde jezdí proti směru hodinových ručiček a navíc tu na piloty čeká opravdu bouřlivé prostředí.  Brazilští fanoušci jsou stejně divocí, jako pověstní italští tifossi, navíc zde budou mít hned dva své koně. Vedle Rubense Barrichella, od kterého se ovšem na Hondě zázraky nečekají, je tu ještě Felipe Massa, který zde bude obhajovat loňské prvenství. I ten ale bude možná trochu na vedlejší koleji, dá se totiž čekat, že pojede především na svého týmového paťáka Kimi Räikkönena. Ten má totiž na rozdíl od Massy ještě šanci na zisk titulu.

Charakteristika trati
Také zde se jezdí proti směru hodinových ručiček. Okruh Interlagos bude poprvé v historii dějištěm posledního závodu sezony a na jezdce čeká nekvalitní hrbolatý povrch trati. Před cílem je netradičně táhlé stoupání a také množství levotočivých zatáček může dělat závodníkům potíže.

Zdroj: TV Nova

Délka kola: 4,309 km
Počet okruhů: 71
Délka závodu: 305,90 km
Nejrychlejší kolo: Juan Pablo Montoya (2004, Williams FW26) - 1:11,473
Nejnižší rychlost na trati: Zatáčka Laranja - 74 km/h
Nejvyšší rychlost na trati: Cílová rovinka - 296 km/h

Favorit? Na Interlagos není

Zatímco jiné okruhy mají své favority, kterým ta která trať opravdu svědčí, v Brazílii je to jinak. Poslední čtyři roky se zde totiž z prvenství radoval dvakrát pouze jediný pilot, tým byl ovšem pokaždé jiný. Loni to byl Massa na Ferrari, Dva roky před tím ovšem triumfoval Juan Pablo Montoya na McLarenu a na Williamsu, rok 2003 patřil Giancarlu Fisichellovi, tehdy ještě na Jordanu. Z aktivních pilotů se tu pak ještě v roce 2001 radoval z prvenství David Coulthard na McLarenu.

Z toho všeho lze odhadovat, že v neděli se z prvenství může na nejvyšší stupínek postavit kdokoliv z trojice favoritů na titul, brazilský triumf jim ale může vyfouknout kdokoliv jiný. I když, letošní sezona je zatím na vítěze poměrně skoupá. O všech dosavadních šestnáct vítězství se podělili pouze čtyři jezdci.

Program Velké ceny Brazílie v TV

Kvalifikace: sobota 20. října ve 21.10 hod. Galaxie sport (záznam)

Hlavní závod: neděle 21. října v 17.55 hod. TV NOVA (přímý přenos)

Hlavní závod: úterý 23. října ve 22.00 hod. Galaxie sport (záznam)

 

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události