Motorsport

Sedmnáct zastavení F1 aneb Jaká byla sezona - I.

Letošní sezona mistrovství F1 je minulostí. I když vlastně ne tak docela. I když titul šampiona slaví Kimi Räikkönen, v listopadu ještě může být všechno jinak. Odvolací soud FIA totiž bude projednávat stížnost McLarenu na nepotrestání trojice pilotů vyšetřovaných v posledním závodě sezony kvůli údajnému podchlazování paliva. V našem ohlédnutí si přesto můžete připomenout, jak se letošní ročník vyvíjel. Dnes vám přinášíme první část.

Zastavení první - Austrálie

Stupně vítězů: 1. Kimi Räikkönen (Ferrari), 2. Fernando Alonso (McLaren), 3. Lewis Hamilton (McLaren)

Největší události: Nástup Lewise Hamiltona, triumf Kimi Räikkönena v prvním závodě za Ferrari

Sezona začala s velkým očekáváním. Nikdo netušil, jak bude F1 vypadat po odchodu Michaela Schumachera, nikdo zatím nevěděl o skutečném talentu Lewise Hamiltona. Před sezonou proběhla mezi stájemi velká "škatulata", dvojnásobný mistr světa Fernando Alonso přešel od Renaultu k McLarenu, od něj pro změnu "dezertoval" Kimi Räikkönen k Ferrari. Objevila se také řada nováčků. Hodně se čekalo od  Heikki Kovalainena, největší bombou byl ale pro F1 nástup Lewise Hamiltona. Dvaadvacetiletý Brit tmavé pleti hned ve svém prvním závodě šokoval třetím místem, které ale bylo jen náznakem věcí příštích...

Zastavení druhé - Malajsie

Zdroj: TV Nova

Stupně vítězů: 1. Fernando Alonso (McLaren), 2. Lewis Hamilton (McLaren),  3. Kimi Räikkönen (Ferrari)

Největší událost: První výhra McLarenu po osmnácti měsících, navíc vylepšená o double

Závod absolutně nezvládl vítěz kvalifikace Felipe Massa, který byl u Ferrari po odchodu Michaela Schumachera pasován na neoficiální jedničku týmu. Alespoň tedy co do startovního čísla a označení vozu. Jenomže Brazilec, který chtěl ukázat, že je stejně dobrý, jako nováček týmu Räikkönen, jenž vyhrál první závod sezony, kupil chybu na chybu a z pole position se propadl až na 5. příčku. Závod ovládly McLareny. Vyhrál Alonso, druhý dojel bezpečně Hamilton a ještě tak vylepšil svůj vstup do F1.

Zastavení třetí - Bahrajn

Zdroj: TV Nova

Stupně vítězů: 1. Felipe Massa (Ferrari), 2. Lewis Hamilton (McLaren), 3. Kimi Räikkönen (Ferrari)

Největší událost: Lewis Hamilton jako první nováček v historii dokázal zahájit sezonu třikrát za sebou na stupních vítězů

První ze série nudných závodů bez náboje vyhrál způsobem start cíl Felipe Massa. Brazilec znovu vybojoval pole position a z prvního místa se nehnul. Bez většího napětí se kroužilo i za ním. Räikkönen připravil Alonsa o bronz díky strategii zastávek v boxech a tak byl jediným zajímavým momentem  Heidfeldův úspěšný útok na   Alonsa ve 32. kole, který Španěla odsunul na konečnou 5. příčku.

Zastavení čtvrté - Španělsko

Zdroj: TV Nova

Stupně vítězů: 1. Felipe Massa (Ferrari), 2. Lewis Hamilton (McLaren), 3. Fernando Alonso (McLaren)

Největší událost: Lewis Hamilton se ujal vedení v mistrovství světa

Nuda, nuda a zase nuda. Jinak dlouho očekávanou premiéru F1 v Evropě nelze nazvat. Massa opět kroužil po trati od startu do cíle a zaujal snad jen tím, že mu při výjezdu z boxů po prvním tankování vzplál na zádi vozu benzín. Alonsa, který zbabral start a po výjezdu mimo trať byl až čtvrtý, vrátily na stupně vítězů technické problémy Räikkönena, jenž nedojel kvůli prasklému závěsu předního kola. A tak se do čela šampionátu posunul v cíli druhý Hamilton, který si závod v poklidu odkroužil za Massou a jako jediný jezdec z čela bodování se mohl pochlubit tím, že čtyřikrát za sebou nechyběl na stupních vítězů.

Zastavení páté - Monaco

Zdroj: TV Nova

Stupně vítězů: 1. Fernando Alonso (McLaren), 2. Lewis Hamilton (McLaren), 3. Felipe Massa (Ferrari)

Největší události: McLaren deklasoval konkurenci rozdílem třídy, poprvé se ale objevily rozepře mezi Fernandem Alonsem a Lewisem Hamiltonem

Jestli se někdo při Velké ceně Španělska nudil, pak u závodu v Monacu musel rovnou usnout. McLareny v těsném závěsu za sebou deklasovaly konkurenci rozdílem třídy, když jediným, komu nenadělily v cíli celé kolo, byl třetí Felipe Massa se ztrátou minuty a devíti sekund. Jenomže vítězství McLarenu mělo hořkou příchuť. Tým byl totiž obviněn a vyšetřován z nepovolené strategie, když prý měl upřednostnit Fernanda Alonsa před očividně rychlejším Hamiltonem. Alonso údajně Brita před sebe nepustil záměrně na příkaz stáje, nic z toho se ale oficiálně nepotvrdilo. 

Zastavení šesté - Kanada

Zdroj: TV Nova

Stupně vítězů: 1. Lewis Hamilton (McLaren), 2. Nick Heidfeld (BMW), 3. Alexander Wurz (Williams)

Největší události: Robert Kubica bez zranění přežil těžkou havárii, Lewis Hamilton vyhrál první závod v kariéře, poprvé v sezoně stál na stupních vítězů pilot jiné stáje, než Ferrari či McLarenu, především byl ale závod velkým fiaskem pořadatelů, kteří nezvládli pravidlo o zastávkách v boxech za přítomnosti safety caru na trati

Totální zmatek nabídla první zámořská velká cena sezony, vždyť dokonce hrozilo, že právě kvůli nejasnostem při aplikaci nového pravidla nemusí výsledky závodu platit. Lewis Hamilton startoval z pole position a jako jediný se vyhnul všem potížím během závodu. Soustředil se jen na sebe a obezřetný byl i při výjezdech  safety caru. I proto poprvé v životě vyhrál. To jiní dopadli hůř. Massa s Fisichellou byli za zastávku v boxech při jízdě safety caru diskvalifikování, Rosberg s Alonsem pak za tentýž prohřešek dostali trest v podobě desetisekundové zastávky.

Mnohem více vzruchu ale přinesl hrozivě vypadající karambol Roberta Kubici ve 26. kole závodu. Poláka dost nevybíravě vytlačil z trati Trulli a pilot BMW se v třísetkilometrové rychlosti řítil proti zdi. Prolétl se vzduchem, byl hlavou dolů, z vozu zbylo jen torzo kokpitu, ale Kubica vyvázl jen s lehkým otřesem a  šokem. Přesto mu lékaři zakázali start o týden později v USA. Jisté je, že o pár let dříve by podobný karambol s nějvětší pravděpodobností nepřežil.

Zastavení sedmé - USA

Zdroj: TV Nova

Stupně vítězů: 1. Lewis Hamilton (McLaren), 2. Fernado Alonso (McLaren), 3. Felipe Massa (Ferrari)

Největší události: Náhradník Roberta Kubici v kokpitu BMW Sebastian Vettel v devatenácti letech zažil premiéru ve formuli 1 a hned bodoval, když dojel osmý. Stal se tak nejmladším bodujícícm pilotem historie

Americká nuda došla tak daleko, že dokonce přimněla Bernieho Ecclestoneho vyškrtnout Indianopolis z kalendáře na příští rok. V USA se totiž na slavné trati nedělo zhola nic, závod se tak zařadil mezi ty, které se v seriálu jely jen z povinnosti. První čtyři piloti v cíli si udrželi své pořadí z kvalifikaci a to i přesto, že Indianopolis je jednou z mála tratí, kde se dá dobře předjíždět. Podruhé za sebou zde dominoval Lewis Hamilton, jediný pilot, který stál ve všech dosavadních závodech na stupních vítězů. Ale opět se začalo spekulovat o nepříliš dobré atmosféře mezi oběma piloty McLarenu. Tentorkrát prý pro změnu zdržoval rychlejšího Alonsa vedoucí Hamilton.

Zastavení osmé - Francie

Zdroj: TV Nova

Stupně vítězů: 1. Kimi Räikkönen (Ferrari), 2. Felipe Massa (Ferrari), 3. Lewis Hamilton (McLaren)

Největší události: Ferrari získalo první double sezony

Podobným způsobem, jakým McLaren pokořil Ferrari v Monte Carlu, vrátila rudá stáj soupeři svou porážku ve Francii. Na okruhu Magny Cours spolu bojovali jen piloti Ferrari, kteří dojeli do cíle s půlminutovým náskokem před třetím Hamiltonem. Ten si přesto dokázal upevnit své postavení v čele šampionátu, jeho stájový kolega Alonso totiž kvůli potížím s brzdami v kvalifikaci startoval až desátý a prokousal se jen na sedmou příčku.  

Příště: 9. - 17. závod

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události