Motorsport

F1 řeší problém, jak nasvítit závod s Singapuru

Už je to jasné. Příští sezonu čeká svět Formule 1 obrovská novinka. V Singapuru se totiž 28. září pojede první noční závod v historii seriálu. Organizátoři i diváci se na něj těší už teď, piloti ale zatím neví, co přesně je čeká.

V noci se pojede pro diváky 

"Noční termín je výhodný především pro diváky v Evropě a Asii, protože jim nabídne závod v dobrém čase," vysvětlil jeden z dovodů takové volby pro TV NOVA expert na F1 Pavel Turek. Podlě něj také nehrozí, že by mohl během závodu vypadnout. "Myslím, že Bernie Ecclestone to má několikanásobně pojištěno," dodává Turek.

Co však zatím není jasné, je to, jak bude vlastně trať osvícena.  Počítá se s tím, že osvětlení bude mnohem silnější, než například při fotbalových závodech, je ale třeba vyřešit například i to, jak zařídit, aby žádný z reflektorů neoslňoval piloty. "Kromě samotného světla je  například nesmí oslnit ani odraz od mokrého povrchu okruhu a podobně," upozornil Turek. Osvětlení by tam mohla zajišťovat například soustava zrcadel.

V Indianopolis se už nepojede

Zatímco na řešení tohoto problému mají zatím ještě organizátoři relativně dost času, jinde už pomalu začínají pomýšlet na nový ročník F1. První závod se totiž jede už 16. března v Austrálii.

A diváci se opět dočkají nových okruhů. Kromě již zmíněného Singapuru se nově pojede také na městském okruhu ve španělské Valencii. Tamní závod ponese jméno Velká cena Evropy.

Naopak marně budou fanoušci čekat na závod v Indianopolis. Ten se šéf F1 Ecclestone rozhodl z kalendáře vypustit a to jednak pro malý zájem diváků a také pro určitě neshody s majiteli okruhu.

Kalendář F1 2008 

16. března -  Velká cena Auatrálie
23. března - Velká cena Malajsie
6. dubna - Velká cena Bahrajnu
27. dubna - Velká cena Španělska
11. května - Velká cena Turecka
25. května - Velká cena Monte Carla
8. června - Velká cena Kanady
22. června -  Velká cena Francie
6. července - Velká cena Velké Británie
20. července - Velká cena Německa
3. srpna -  Velká cena Maďarska
24. srpna - Velká cena Evropy (Valencie)
7. září - Velká cena Belgie
14. září - Velká cena Itálie
28. září - Velká cena Singapuru
12. října - Velká cena Japonska
19. října - Velká cena Číny
2. listopadu - Velká cena Brazílie

Nova.cz, TV Nova
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události