Hokej

Češi podlehli Slovensku v prodloužení

Hokejisté Slovenska uspěli ve 42. federálním derby s českým týmem. V Sazka Aréně udolali v přátelském utkání výběr Aloise Hadamczika 3:2 v prodloužení, když dvojnásobnou přesilovku využil už po třinácti sekundách Graňák. Celé prodloužení tak trvalo jen 49 sekund.


Soupeř z poloviny "český" 

S avizovaným Milanem Hniličkou v brance nastoupili čeští hokejisté do přípravného utkání se Slovenskem. Soupeř nebyl českému týmu neznámý, v sestavě Slováků se představilo hned devět hráčů z české extraligy. Branku hájil Ján Lašák, v obraně nastoupili Tomáš Malec z Třince a Karol Sloboda ze Slavie, útok pak posílili Peter Fabuš z Plzně, Miroslav Hlinka z Pardubic, Michal Hudec z Českých Budějovic, Tibor Melichárek ze Sparty, František Skladaný z Karlových Varů a Radovan Somík z Pardubic.

Skóre otevřel Žižka

Utkání v první třetině nenabídlo příliš atraktivní hokej. Hrálo se spíše v ospalém tempu, ze kterého jako první procitl Skladaný, jenž vyzkoušel Hniličku jedovatou střelou. Domácí se připomněli dělovkou Sičáka ze 2. minuty, kterou Lašák ukryl do lapačky a poté přesilovkovým závarem, jenž ukončil střelou od modré Čáslava. Slováci se ale ani v oslabení neuzavřeli jen do obranné ulity a díky Hudcovi udrželi Hniličku v pohotovosti.

Jenomže těsně po návratu vyloučeného Datelinky fauloval Skladaný a další přesilovku už Češi využili. Čtvrtá formace zamkla soupeře před jeho branku a závar ukončil až Žižka dobře mířenou ranou do volné skulinky v Lašákově postoji.

Slováci byli aktivnější

Jenomže gól české hráče spíš ukolébal. Hosté toho využili a hrozili z brejků. Nejnebezpečnější byl v tomto směru elitní útok z české extraligy Skladaný - Fabuš - Melichárek, který Hniličkovi několikrát pořádně zatopil pod Kotelm. Jenomže Skladaný neuspěl ani střelou z mezikruží, ani ve spolupráci s Fabušem.

Do dobré šance se dostal také Huňa, který stál chvíli sám před Hniličkou, ale puk do branky neprotlačil. Ve 14. minutě si ještě Skladaný sklepl puk ze vzduchu a zakončoval sám před Hniličkou, ani on ale českého brankáře nepřekonal.

V závěru třetiny ještě fauloval Melichar a Slováci tak budou zahajovat druhou třetinu přesilovkou.

Rychlé vyrovnání Slováky nakoplo

Úvod druhého dějství v oslabení český tým nezvládl. Od začátku se nechal zamknout před Hniličkou a po čtyřiceti sekundách inkasoval. Somík za brankou vydoloval ve skrumáži puk a přihrávkou před Hniličku našel úplně volného Hlinku, jenž pod padajícím gólmanem srovnal - 1:1.
Gól soupeře znovu nakopl, naopak Češi pokračovali v ospalém výkonu. A tak se nebylo čemu divit, když se dokonce ve vlastním oslabení zjevil před Hniličkou Somík, který div ž neotočil vývoj zápasu. Pak se sice objevili ve 25. v akci 2:1 před Lašákem Červenka s Krstevem, ale neuspěli, stejně jako na druhé straně o minutu později Melichárek.

Marek trefil jen tyč
Český tým si svou největší šanci nechal až na 33. minutu, kdy Slováci při hře 4:4 nepřesně rozehráli v útočném pásmu na modrou. U puku byl jako první Marek a řítil se sám na Lašáka, střelou zápěstím ale trefil jen tyč.
A pak už zase úřadoval soupeř. Marek mu totiž faulem nabídl přesilovku a v permanenci tak byl znovu Hnilička, který si v polovině utkání na minutku odskočil na střídačku a pustil tak do branky Manesatora. Brzo se ale vrátil a opět s přehledem mařil šance slovenského týmu. V závěru třetiny ještě podnikli rychlý výpad před Lašáka Huml s Bulisem, ale ani oni branku nedali.

Hudec nedal sólo, Marek penaltu
Čeho se diváci nedočkali v prvních dvou třetinách, to jim mírou vrchovatou naservírovalo poslední dějství. Ve 41. minutě Melichárek před Hniličkou nebezpečně tečoval střelu Starosty, o chvíli později se pro změnu před Lašákem pokoušel uspět Hřebejk. Jenomže se neprosadil, stejně jako Rolinek s Červenkou, kteří měli ve 42. minutě na holích vedoucí gól.
Toho se ale český tým nedočkali ani při vyloučení Hudece, i když během přesilovky před Lašákem nebezpečně operoval Irgl, který do třetí třetiny nahradil v první formaci Sýkoru.
A byl to právě Hudec vracející se z trestné lavice, kdo mohl z ničeho nic poslat do vedení Slováky. Hosté k němu totiž posunuli puk při vyhazování z pásma a útočník Českých Budějovic jel sám na Hniličku. Ten ale jeho výpad pokryl.
Podobnou šanci ml vzápětí na druhé straně i Kumstát, jenomže Majeský ho v jasné gólové šanci fauloval a sudí nařídil ve 47. minutě trestné střílení. Jeho exekuce se ujal Marek, kličku mu ale Lašák vystihl a vložil do ní svou hůl.

Podkonický tečí odčaroval Hniličku
Na ledě se začalo více jiskřit a přicházely i další šance. Ve 47. minutě Hnilička vytáhl střelu Melichárka, v 53, pro změnu Lašák likvidoval ostrý švih Sičáka. Jenomže góly stále nepřicházely. Zato přibylo osobních soubojů a tvrdosti. Zápas konečně dostal punc mezistátního utkání, v němž se oba soupeři snaží urvat vítězství na svou stranu. A v 55. minutě se k němu hodně přiblížili hosté. Výbornou práci odvedl při hře 4:4 Klepáč, který udržel puk v pásmu a zbavil se českých beků, Huna jeho přihrávku přetavil ve střelu na branku a Podkonický ji před Hniličkou šikovně tečoval - 1:2.
Naději Čechům nabídl v 57. minutě Malec, který si za svůj faul vysokou holí vysloužil čtyřminutový trest. Svěřencům Aloise Hadamczika ale stačilo k jeho využití 51 sekund. Pak od modré vypálil Klepiš a bylo znovu vyrovnáno - 2:2.

Prodloužení ukončil Graňák
Dvě sekundy před koncem třetí třetiny málem zrušil hrozící prodloužení Hlinka, jeho jedovku od modré ale Hnilička našel ve své lapačce. A tak se přece jen po krátké přestávce pokračovalo. Slováci měli k dispozici téměř dvouminutovou přesilovku, kterou zbytečným faulem ještě znásobil Melichar. Slovensku tam daroval 77 sekund dlouhou převahu 5:3, kterou po třinácti sekundách využil střelou od modré Graňák - 2:3.

Trenéři chválili Lašáka

Slovenský trenér Július Šupler po zápase zářil. "Vážím si toho, nastoupili jsme s velmi omlazeným týmem, vždyť čtyři hráči byli do 20 let. Z naší strany podal vynikající výkon gólman Lašák, který chytil celou řadu příležitostí. Cenním si toho, přesně tak jsem si návrat Janka do reprezentace představoval," pochvaloval si Šupler. "Soupeři děkuji za korektní hru, zápas měl náboj i dramatičnost. jen víc takových zápasů," dodal.

Asistent Aloise Hadamczika Josef Paleček tolik důvodů k radosti neměl. "Mrzí nás, že jsme prohráli. Střídali jsme dobré okamžiky s horšími. Po obdrženém gólu jsme ale hráli špatně, nedávali jsme puk včas dopředu a nedokázali přejít přes střední pásmo. V poslední třetině už to bylo lepší, přišly i šance, ale Lašák chytal výborně. Proháli jsme ale především proto, že jsme těsně před koncem třetí třetiny udělali zbytečný faul a v prodloužení přesilovku soupeře ještě znásobili," zlobil se Paleček.

Česká republika - Slovensko 2:3 po prodloužení (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)

Branky: 5. Žižka (Tenkrát), 58. Klepiš (Bulis, Žižka)  - 21. Hlinka (Somík), 55. Podkonický (Klepáč, Huna), 61. Graňák (Klepáč, Somík). 

Rozhodčí: Minář - Barvíř, Blümel.  Vyloučení: 9:8, využití 2:2. 4658 diváků. 

Česká republika: Hnilička (31. - 32. Mensator) - Melichar, Kulták, Čáslava, Sičák, Blaťák, Krstev, Žižka, Novák - Chabada, Marek, Sýkora (41. Irgl) - Bulis, Huml, Klepiš - Rolinek, Červenka, Hřebejk - Tenkrát, Skuhravý, Kumstát - Irgl. Trenér: Alois Hadamczik

Slovensko: Lašák - Starosta, Majeský, Malec, Graňák, Klepáč, Datelinka, S. Hudec, Sloboda - Skladaný, Fabuš, Melichárek - Somík, Hlinka, M. Hudec - Huňa, Podkonický, Buc - Haščák, Mikuš, Sivák. Trenér: Július Šupler

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události