Fotbal

Jarolím: Tak náročný podzim jsem ještě nezažil

Jarolím: Tak náročný podzim jsem ještě nezažil

Přestože Slavia poslední utkání v podzimní části sezony prohrála, její trenér Karel Jarolím si viditelně oddechl. "Samozřejmě, že mě prohra mrzí, protože podle posledního zápasu vždycky tak trochu posuzuje celá sezona, ale my se nemáme za co stydět," prohlásil kouč Slavie.

Zdroj: Dušan Vrbecký

Byli jsme unavení, program byl náročný 

S podzimní částí sezony asi musíte být spokojen...

"Rozhodně, i když jsme se nevyhnuli výkyvům.  Těm se ale nevyhnou ani jiná mužstva a mnohem kvalitnější, než jsme my. Ale poslední utkání mě mrzí, vždycky zanechává trochu hlubší dojmy. Chtěli jsme se s diváky, kteří byli v pohárech skvělí, rozloučit lepším výsledkem (více o zápase zde)."

Ovlivnila závěr podzimu i únava?

"Možná ano, to zatížení bylo veliké, i když to díky účasti v Lize mistrů bylo příjemné. Když jsme se tam dostali, museli jsme počítat i s většími nároky. To k tomu prostě patří. Já osobně už se těším na to, že si od toho vypětí konečně odpočinu."

Ale třeba v závěru zápasu se Sevillou bylo znát, že už trochu chybí síly a nakonec třeba dan Pudil přiznal, že toho měl dost...

"Síly asi opravdu trochu chyběly, hlavně ve středu hřiště. Potřebovali bychom  tam mít alespoň jednoho dravějšího hráče. Jak jsme fyzicky odcházeli, přestali jsme stíhat pokrývat protihráče. A také jsme už neměli sílu sami tlak vytovřit."

Během  podzimu jste odehráli osmadvacet mistrovských utkání. Zažil jste někdy takový zápřah?

"Asi ne. Myslím, že tolik zápasů nebylo ani když jsme hráli ve skupině Poháru UEFA, i když i tehdy to bylo náročné. Ale tentokrát jsme měli ještě o nějaký zápas víc."

Zranění hráči Jarolímovi chyběli

Podepsalo se takové zatížení i na hráčích? Nemohlo být jedním z důvodů, proč jste měli takovou marodku?

"Možná do jisté míry ano, ale jiná zranění s tím neměla nic společného. Dušan Švento se zranil ještě před sezonou, Petr Janda měl problémy dlouho, problémy Standy Vlčka možná ovlivnil zánět v zubu. Šmíca toho také moc neodehrál a zranění Michala Švece do jisté míry vychází ze způsobu jeho hry. Do soubojů chodí na hranici rizika, čímž  se pravděpodobnost zranění zvyšuje. Martin latka naskočil po dlouhém zranění jednou a hned se mu to  vrátilo. Ale věřím, že se další všichni dokupy a do jara budou připraveni hrát."

Kdo vám chyběl nejvíc?

To je těžké říci. Petr Janda měl dobrý start, i když nedával góly, ale byl dravý a průbojný, dokázal uprostřed hřiště působit dostatečně agresivně. Chyběly nám i góly Standy Vlčka, kdyby mohl hrát, určitě by těch branek bylo v závěru sezony víc. A určitě bychom dokázali využít i Martina Latku nebo Dušana Šventa, kdyby byli v pořádku."

A jak se vám osvědčily letní posily...

"Ti kluci určitě dokázali, že jsou pro mužstvo přínosem. Ale není to otázka půl roku, své výkony musí zopakovat a ještě se navíc budou muset srovnat s tlakem, který tu na nás na jaře bude vyvíjen. Ale věřím, že to dokážeme, že se na jaro připravíme dobře jak kondičně, tak i psychicky."  

Do boje o titul i s Bergerem?

Na jaře vás čeká boj o titul. Budete před jeho začátkem posilovat?

"Vždycky je co posilovat a zkvalitňovat. Nemůžeme nabýt pocitu, že bylo všechno v pořádku. Nebylo a i když vedeme ligu o pět bodů, máme na čem pracovat."

Takže máte představu, jak byste chtěl mužstvo doplnit?

"Určitě potřebujeme někoho dopředu, posílit chceme i střed a obranu. Čím větší konkurence, tím lépe. Pak si hráči víc váží toho, že jsou v základu."

Spekuluje se o možném návratu Patrika Bergera. Je šance, že se ve Slavii objeví už na jaře?

"Uvidíme, jeho agent pan Paska za ním příští týden cestuje, pak budeme vědět víc. Záleží, jestli i on sám už se bude chtít vrátit už teď  v zimě."

Pro Slavii by byla dvojice záložníků Šmicer - Berger asi hodně atraktivní...

"I když je Šmíca je věčně zraněný a nehraje, tak určitě. Ale jak říkám, první rozhodnutí  musí udělat Patrik, záleží, jestli se vůbec bude chtít vrátit."

Jednat ale budete i o dalších posilách. Nemáte ale strach, že se po vaší účasti v Lize mistrů budou snažit ostatní kluby šponovat jejich cenu?  

"To je riziko, ke kterému může dojít. Záleží na šikovnosti a diplomacii našeho managementu, jak se s tím dokáže poprat."

Na druhou stranu po účasti v Lize mistrů může přijít i zvýšený zájem o vaše hráče...

"Nějaké náznaky už se ke mě dostaly, takže vím, o koho by mohl být zájem. Ale jména ze mě nedostanete, je to věc dalších jednání." 

Zkušenosti se budou hodit 

Má podle vás po zkušenostech z Ligy mistrů Slavia šanci uspět v Poháru UEFA?

"To ukáže až jaro. My se teď musíme  dát v první řadě dohromady po zdravotní stránce a ti, co absolvovali celý náročný podzim, si potřebují pro změnu odpočinout. Pak potrénujeme a také budeme zvědaví na los. Třeba k nám bude přívětivý, ale třeba také ne. Ale proč se nepokusit jít co nejdál. Zkušenosti z Ligy mistrů by se nám mohly hodit."

Co vlastně Slavii ukázalo srovnání se špičkovými evropskými kluby?

"Některým klukům možná ještě ani nedošlo, co se vlastně stalo, že měli možnost si zahrát v Lize mistrů se špičkovými evropskými soupeři, jako jsou Arsenal a Sevilla. Ale až se jim to rozleží v hlavě, třeba budou schopni své zkušenosti využít i v domácí lize nebo v Poháru UEFA." 

Je vůbec v českých podmínkách možné konkurovat takovým klubům?

"Zatím si to neumím představit. To by tu musely být takové podmínky, abychom sem mohli přivést opravdu kvalitní cizince. Podívejte se na  Arsenal nebo Sevillu, kolik mají v týmu Angličanů nebo Španělů. A vemte si, že i na českém trhu už je problém získat to nejlepší z domácích klubů. každý klub si za nejlepší  hráče řekne částku, kterou není možné akceptovat. Konkurenceschopní tedy budeme, až sem dokážeme dostat opravdu kvalitní cizince, nikoliv ze "druhé" ale z první kategorie. Jak Arsenal, tak Sevilla má tým složený z větší části z reprezentanatů svých zemí."

I proto jste dostali v Lize mistrů tolik branek?

"Takovému přídělu jsme zabránit mohli. V Seville jsme se dopustili taktických chyb, na Arsenalu taky a navíc soupeři padlo do branky všechno, do čeho kopl. Podlehli jsme atmosféře i tomu, že na straně soupeře byla větší kvalita, navíc většina gólů padla po chybách naší obrany.

Paradoxní je, že jsme v Lize dostali nejvíc gólů, ale v Gambrinus lize jich bylo pro změnu nejméně. Jen to dokládá, jaký je rozdíl ve kvalitě soupeřů."

Máte nějaké přání do nového fotbalového roku?

Hlavně aby se uzdravili marodi. To ostatní je na klucích samotných."

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události