Sport

Janda prý Koudelku od prvního letu na lyžích neodradil

Janda prý Koudelku od prvního letu na lyžích neodradil

Nejlepšího českého skokana na lyžích této sezony Romana Koudelku čeká o víkendu velká premiéra. Poprvé v životě se chystá na závod Světového poháru v letech na lyžích. "Ještě nikdy jsem na mamutím můstku neskákal," přiznává nejlepší Čech v hodnocení Světového poháru. Po Harrachovu už to bude jinak.

Koudelka bloudil po hotelech 

„Moc se na to těším, navíc to bude doma. Forma zatím sice není nic moc, ale to se zlepší. Jsem na to opravdu zvědavý," přiznal Koudelka krátce poté, co dorazil na tiskovou konferenci v pražském hotelu Panorama. Měl ale zpoždění, napoprvé totiž zamířil do jiného hotelu. "Spletl jsem se. Kdo ví, možná jak jsem natěšený na ten závod (více zde), že mě to zmátlo," žertoval Koudelka.

Poté ale přece jen přešel do vážnější polohy. Na svou premiéru na mamutím můstku se prý velmi těší.  "Už jsem to probíral i se zkušenějšími kluky, ale tohle si člověk musí vyzkoušet osobně. Dokud se na ten můstek nepostavím, vůbec nevím, o co jde. Uvidím, až se na můstek postavím. Asi budu mít i trochu strach, ale zdravý strach. Ten k tomu patří," nadhodil.

Letět chtěl už předloni

Roman Koudelka prý byl blízko svého prvního letu už předloni v Planici, tehdy ho ale na můstek nepustili ani v rámci soustředění. "Byl jsem tam tehdy s Kubou Jandou a Vasjou Bajcem, ale nepustili mě tam, protože jsem byl moc mladý. Loni už mi slíbili, že si skočím, ale zase to nedopadlo. Nejdřív mě tam nechtěli ani vzít na soustředění a i když mi pak volali, ať přijedu, stejně mě na můstek nakonec nepustili. Tehdy jsem z toho byl zklamaný.  Ale už si tu šanci vzít nenechám," vzkazuje.

Na mamutím můstku tak stál jen jednou v životě. "Když mi bylo asi osm roků, byl jsem se na mamutím můstku podívat. Už tehdy jsem si říkal, že bych si z něj rád skočil. A ve čtvrtek to vyjde," těší se na první trénink Koudelka, jenž  v době, kdy na můstku stál, skákal nanejvýš na "dvacítce".

Cílem je nedělní závod 

I proto si před víkendovým závodem v Harrachově nedává žádné cíle. "Nerad plánuju, protože vždycky, když si dám nějaký cíl, tak ho pak nesplním. Ale určitě bych chtěl v Harrachově závodit celý víkend," tvrdí Koudelka. To znamená, že se musí v páteční kvalifikaci dostat mezi nejlepších čtyřicet a v sobotním závodě skončit do třicátého místa.

Podobný cíl má ostatně i druhý český skokan Antonín Hájek.  "V sezoně jsem neměl výsledky, jaké bych si představoval, ale lety jsou doma, navíc to mám téměř za barákem. Rád bych se dostal do třicítky a skočil si i v neděli. A protože můstek je postaven na 220 metrů, chtěl bych se pokusit i o osobní či český rekord," přeje si Hájek.

O formě ale spekulovat nechce: "Forma? Uvidíme. Nepovedl se mi začátek sezony a to se pak těžko vrací zpátky. Pomohlo mi, že jsem šel Kontinentální pohár. Těším se na to, že budu skákat doma, a také to, že jdeme na mamutí můstek. Pro mě čím vyšší můstek, tím lépe."

Koudelka sní o dvoustovce

Roman Koudelka by rád v Harrachově překonal ještě jednu metu. Dosud na lyžích skočil nejdál za hranici 148 metrů. Na mamutím můstku se ale bude létat i za hanici dvou set metrů. "Snem každého skokana je dolétnout za dvě stě metrů a já nejsem výjimkou. Ale Harrachov je těžký můstek. Uvidíme, ale dofám, že těch 148 metrů zlepším," dodává.

První tréninkový skok prý absolvuje s respektem, ale jen s malým. "Trochu respektu je potřeba, ale napůl do toho jít nemůžu," říká.

Janda skokany před lety strašil

O obřím můstku se už Koudelka bavil i se svým velkým kamarádem Jakubem Jandou, který naopak lety nemá rád. "Trochu mě strašil,  tvrdil, že  až budu nahoře, smích mě přejde. Ale na můstku se stejně musím spolehnout sám na sebe," tvrdí česká skokanská jednička.

Koudelka prý dokonce Jandovi nabízel, že mohou skákat spolu. "Říkal jsem, že do toho půjdeme oba, ale nevím, jestli nakonec bude skákat. Teď  je na soustředění a sám jsem zvědavý, jestli se v Harrachově vůbec objeví," dodvá Koudelka.

Jenomže až i Janda má zřejmě k letům na lyžích nakonec alespoň trochu kladný vztah. "Jednou říkal, že je to lepší, než sex," usmívá se Hájek.

Lety nejsou skoky

Většina skokanů přiznává, že lety jsou úplně jiné, než klasické skoky. "Jsou rozdíly v nájezdové rychlosti, létá se výš," popisuje Koudelka a o něco zkušenější Antonín Hájek ho doplňuje: "Na mamutím můstku nzáleží tolik na razanci odrazu, jako na technice."

A právě Hájek už má na rozdíl od Koudelky svůj první let za sebou. "Bylo mi čtrnáct nebo patnáct. Až potom zakázali létat klukům, kterým ještě nebylo osmnáct, i když já si myslím, že když to umí, může skákat lépe a bezpečněji šestnáctiletý kluk, než třeba pětadvacetiletý závodník, který to moc neumí," tvrdí Hájek. I on vzpomíná na svůj první pobyt na špici letecké věže. "Bylo to v Planici a zrovna foukal silný vítr, to mi moc do smíchu nebylo," vzpomíná. Možná o to víc se těší domů. "Když jsem letěl poprvé, moc jsem si ten skok na úkor strachu neužil. Teď to snad bude lepší," doplnil.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události