Sport

Djokovič: Šampion, který rád imituje slavné kolegy

Jako kometa zazářil na prvním granslamu sezony Australian Open dvaadvacetiletý Srb Novak Djokovič. Za celý turnaj ztratil jediný set a to ještě až ve finále. Získal si srdce fanoušků a ukázal, že v něm tříme obrovský talent. Už dnes je považován za možného nástupce Rogera Federera. Jeho zálibou je zatím imitování slavnějších tenistů, ovšem kdo ví, zda brzo nezačnou jiní napadobovat jeho.

Djokovič věnoval vítězství vlasti 

"Jsem nesmírně šťastný, vždyť jsem vyhrál svůj první grandslam v životě. A doufám, že mě to v kariéře posune někam dál," řekl po zápase Djokovič. Měl pravdu, i když je v žebříčku ATP třetí, úspěch na velkém turnaji se mu dosud vyhýbal. Po Austrálii je ale všechno jinak. V květnu mu bude dvaadvacet a narozeniny oslaví jako vítěz Australian Open.

A ne ledajaký vítěz. Djokovič je vůbec první Srbem v tenisové historii, který pro malou zemi vzniklou na území bývalé Jugoslávie  takový tenisový turnaj vyhrál. "Není to jen můj první titul, je to také první srbský titul. Děkuji své zemi a jsem šťastný, že jsem mohl AustralianOpen vyhrát i pro ni," vzkazuje rodák z Bělehradu, který ovšem sám žije, stejně jako mnoho dalších sportovců, v Monte Carlu. Samozřejmě, že kvůli nižším daním.  Vždyť za svou krátkou profesionální kariéru vyhrál na prize money více než šest milionů dolarů.

Ztratil jediný set

Pokud před Australian Open někdo Novaka Djokoviče neznal, nyní už je všechno jinak. Na turnaji musel porazit sedm soupeřů, aby mohl zvednout nad hlavu pohár pro vítěze. A potřeboval k tomu sehrál jen 22 setů. Absolutní minimum je přitom jen o jediný set nižší. Z kurtu svou hrou vypráskal i taková esa, jako jsou Lleyton Hewit nebo David Ferrer, největší skalp si ale připsal na konto v semifinále. To si smyslnul na svěrtové jedničce Rogeru Federerovi. "Hrál výborně, zato já dělal hodně chyb," přiznal Federer, který měl po prohře slzy v očích. Jakby ne, vždyť za poslední tři roky roky s výjimkou French Open, kde na antuce už léta kraluje Rafael Nadal, a Australian Open 2005 neměl grandslam jiného vítěze. Federer triumfoval v posledních třech letech na osmi ze dvanácti turnajů. "Možná jsem ze sebe vytvořil monstrum, o němž si všichni myslí, že je k neporažení," přemýšlel Federer po semifinálové prohře.

Jenomže všechny teorie postavil v Melbourne na hlavu sympatický Srb. Jediný set ztratil ve finále s dalším překvapením turnaje, nenasazeným Francouzem Jo-Wilfriedem Tsongou. I toho ale dokázal udolat.

I přes triumf je třetí

Djokovič tak může slavit, v žebříčku ATP si ale ani triumfem v Melbourne příliš nepomohl. Zůstal třetí, jen jeho odstup na druhého Španěla Rafaela Nadala se snížil, nyní činí 815 bodů.

Kdo si ale polepšil je Tsonga, ze 38. místa se finálovou účastí vyšvihl na 18., pouhých sedm míst za nejlepšího Čecha Tomáše Berdycha.

Ale zpět k Djokovičovi. Říká se, že mu patří budoucnost. A svůj podíl na tom má i československá tenisová škola.  Djokoviče totiž už dva roky připravuje bývalý reprezentant Slovák Marian Vajda. A zdá se že dobře.   Jeho svěřenci nechybí nic. Má perfektní servis, rychlé nohy i tenisové myšlení, federera porazil předevších chytrostí. Brzo si všiml, kde má Švýcar slabinu a dokázal toho využít. "Dařilo se mi," odtušil muž, který má prý kromě tenisu ještě jednoho zvláštního koníčka. Ve volných chvílích rád napodobuje své kolegy z kurtu (video youtube.com zde a zde). Pokud ovšem splní všechny naděje, jež jsou do něj vkládány, jednou možná budou napodobovat jeho.  Přiblížit se ke svému snu může už ve Francii, kde před ním stojí další výzva, ukončit antukovou nadvládu Nadala.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události