Sport

Fed Cup: Po prvním dnu nerozhodně 1:1

České tenistky po úvodní dvouhře prohrávají se Slovenkami v utkání II. skupiny Fed Cupu 0:1. Debutantka Petra Cetkovská nezvládla zápas se Slovenskou Dominikou Cibulkovou, když ztratila v první sadě vedení 5:2. Ve druhé dvouhře se Nicol Vaidišová celý první set trápila se Slovenkou Rybárikovou, nakonec ale dotáhla zápas k nerozhodnému stavu 1:1 po prvním dnu.

Cetkovská ztratila dobře rozehraný zápas

K prvnímu utkání nastoupila na kurt v areálu  brněnského výstaviště proti slovenské jedničce Cibulkové fedcupová debutantnka Petra Cetkovská. Při neúčasti semifinalistky Australian Open Daniely Hantuchové přišly Slovenky o velkou posilu, jenomže i Češky nebyly kompletní, Cetkovská totiž nahradila na poslední chvíli jedentřicátou hráčku světa Lucii Šafářovou, jíž do hry nepustil zraněný hýžďový sval.

A Cetkovská zahájila zápas ve velkém stylu. Dobře servírovala, skvěle prohazovala a dokázala využívat chyb soupeřky.  Při každém servisu Cibulkové měla brejk, využila jej ale až na třetí pokus a vzápětí hru potvrdila při vlastním servisu bodem na 5:2. V tu chvíli to vypadalo, e česká naděje lehce slízne smetanu první sady a dostane soupeřku do defenzivy, jenomže Cibulková prokázala zkušenost a pěti hrami v řadě získala prakticky ztracený set pro sebe.

To Cetkovskou poznamenalo. Rychle ztratila svůj první servis ve druhé sadě a kopila chyby. Naštěstí se jich nevyvarovala ani soupeřka a tak byl stav po ztrátě jejího podání 1:1. To bylo ale jen chvilkové vzepětí české hráčky. Za stavu 2:2 ztratila další servis a Cibulková vzápětí čistou hrou zvýšila na 4:2. O třetí bod se při vlastním servisu tahala se soupeřkou na výhodu a nakonec uspěla, Slovenka ale znovu utekla při vlastním servisu čistou hrou a to i přesto, že jí zranění palce ruky omezovalo při podání. Když pak navíc Cetkovská znovu ztratila servis, bylo hotovo. "Ze začátku se asi projevila moje nervozita, že jsem jedničkou. Jsem ráda, že jsem se dokázala zmobilizovat. Navíc jsem dostala křeč do ruky, která mě limitovala při podání, ale dopadlo to dobře, těší mě, že jsem udělala pro Slovensko bod," řekla Cibulková.

Rybáriková Vaidišovou potrápila

To česká jednička Nicol Vaidišová byla proti Slovence Magdaléně Rybárikové jasnou favoritkou. Jenomže mladičká soupeřka nenechala slavnější soupeřce nic zadarmo. V první sadě ztratila jediné podání, jinak byla Vaidišové zdatnou protivnicí. Dobíhala míče, dokázala vracet údery a dobře returnovala. Česká tenista přesto podávala na výhru, jenomže o výhodu brejku přišla. Vzpamatovala se až za stavu 15:40 a hru dovedla do shody, pak ale promarnila setbol dvojchybou a vzápětí servis ztratila úplně. Hned vzápětí si jej ale vzala v nekonečné výměně plné neproměněných výhod zpět a podruhé v setu servírovala na vítězství. Dosáhla ho ale až po čtvrtém setbolu povedeným volejem poté, co se znovu s Rybárikovou tahala o každý míč.

Do druhé sady vstoupila česká jednička přece jen razantněji. Po další dlouhé výměně sebrala soupeřce servis a dokázala jej i potvrdit, i když hru přerušilo ošetřování devatenáctileté Slovenky. A když ukořistila i další servis Rybárikové, bylo o vítězce jasno. Soupeřka získala první bod až za stavu 0:4 a to už bylo na obrat v zápase téměř pozdě. Vaidišové konečně začal vycházet servis, naopak soupeřece už viditelně chyběly síly, které vydala na odpor v první sadě.

Přesto jí ještě Vaidišová nabídla šanci. Za stavu 5:2 podávala na podání, vlastními chybami se ale dostala až ke stavu 15:40. Dokázala ale vyrovnat, vymanila se i ze soupeřčiny výhody, jenomže pak promarnila pět mečbolů a nakonec ztratila i hru. A když Rybáriková vzápětí snížila na 4:5, začalo se rodit drama. Jenomže Češka už se podruhé zaskočit nedala srovnala stav utkání na 1:1 po prvním dnu.

"Zbytečně jsem si to komplikovala. Hlavně ty mečboly byly promarněné zbytečně, měla jsem to hrát jinak. Ještě, že to dopadlo dobře," oddechla si Vaidišová. Soupeřce ale složila poklonu: "Hrála dobře. Je vidět, že to je týmová soutěž, ve které se rozdíly smazávají."

Česká republika Slovensko 1:1 po prvním dnu

Cetkovská - Cibulková 5:7, 3:6, Vaidišová - Rybáriková 7:5, 6:4.

Výsledky čtvrtfinále Fed Cupu

Peking: Čína - Francie 2:0 po prvním dnu
Li Na - Corneto 6:3, 6:1, Šuaj Pcheng - Razzan 4:6, 6:3, 6:4.
Ramat Hašaron: Izrael - Rusko 1:1 po prvním dnu
Peer - Safina 0:6, 6:2, 6:2, Obziler - Šarapova 0:6, 4:6.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události