Sport

Bauer doma dojel druhý, ženám vládla Jacobsen

Čský běžec na lyžích Lukáš Bauer opět navýšil svůj náskok na čele Světového poháru. Ve zkráceném závodě na 11,4 kilometru volnou technikou obsadil druhé místo za jasným vítězem Francouzem Gaillardem a svému největšímu pronásledovateli Němci Sommerfeldtovi, který v Liberci dojel až ve druhé desítce, utekl o další desítky bodů. Závod žen těsně ovládla Norka Jacobsen.

Závod ve Vesci  museli zkrátit

V opačném pořadí, než se původně plánovalo, odstartoval program závodů Světového poháru v běhu na lyžích v libereckém Vesci. Jako první vyrazili muži a to ještě nejprve startovala elitní skupina, která obvykle startovní pole uzavírá. Mezi prvními tak vyjeli na trať i Češi Martin Koukal, Martin Jakš, kterým letos díky úspěchu na Tour de Ski patří v celkovém hodnocení Světového poháru hodně vysoké pozice, Lukáš Bauer jej pak s více než třísetbodovým náskokem dokonce vede.

Organizátoři kvůli nedostatku sněhu dokázali nakonec připravit pouze 1900 mtrů dlouhý okruh a to ještě ze sněhu dovezeného z Jizerských hor, distance mužského závodu tak byla zkrácena z 15 na 11,4 km. A Češi jej nerozjeli špatně. Martin Koukal s Martinem Jakšem se pohybovali na mezičasech na hranici první a druhé desítky, ještě lépe si vedl Bauer. Ten od začátku atakoval nejlepší časy.

Nedostižný Gaillard 

Tempo závodu s intervalovým startem tentokrát jasně udával Francouz Gaillard, který také s nejlepším časem projel cílem a čekal jen na to, zda ho někdo dokáže předstihnout. V tu chvíli měl totiž na druhého Christiana Hoffmanna z Rakouska náskok čtyřiadvaceti sekund.  "Byl to úžasný závod, jsem velmi šťastný, vždyť je to můj první triumf. Vůbec jsem to nečekal a ještě teď tomu nemůžu uvěřit," prohodil rozverně Gaillard.

Ještě za polovinou závodu se zdálo, že jediným by snad mohl být Lukáš Bauer, jenž po sedmi kilometrech ztrácel na Francouze pouze 0,3 sekundy, na dalším mezičase na metě 8,7 to už ale byly více než čtyři sekundy, a mezičas na 10,6 km už hlásil rozdíl více než třinácti sekund. I tak si ale jel Bauer s přehledem pro druhé místo, na Hoffmanna měl náskok více než deseti sekund. Především za sebou ale nechal Němce Sommerfeldta, jemuž patří v průběžném pořadí Světového poháru druhé místo a měl tak jistotu, že svůj náskok na čele SP znovu navýší.

Bauer dojel druhý

Bauer druhé místo v cíli udržel, na vítěze přitom ztratil 12,1 sekundy, o devět sekund překonal třetího Hofmanna. Hned na kraji druhé desítky skončili další dva Češi Martin Koukal a Martin Jakš. Pro Gaillarda to byl vůbec první triumf v závodě Světového poháru v kariéře. Až dosud totiž obsadil nejlépe páté místo. "Opravdu jsem nečekal, že vyhraje, i když jeho výsledky v sezoně byly dobré," přiznal v cíli očividně dobře naladěný druhý Bauer. "Jsem moc spokojený, byla to výborná zkušenost. Navíc byli skvělí i diváci. Je ale jasné, že počasí závodu moc nenahrálo," řekl. Trať podle něj byla připravena dobře. Ještě ale uvidím, jestli pojedu i nedělní týmový sprint. Zatím se počítá, že bych měl jet s Martinem Jakšem," uvedl lídr Světového poháru po stříbrném závodě s Liberci. Toho těší především skutečnost, že ztratili Teichmann a Sommerfeldt. "Především jsem chtěl dojet před nimi a to se povedlo. Jsem spokojený," doplnil.

Zklamáním skončilo vystoupení Němců, nejlepší Sommerfeldt skončil dvanáctý, Angerer se stěží dostal do elitní třicítky.

Výsledky běhu mužů 11,4 km volnou technikou

1. Gaillard Jean Marc (FRA) 28:01.3, 2. Bauer Lukáš (CZE) +12.1, 3. Hoffmann Christian (AUT) +21.8, 4. Piller Cottrer Pietro (ITA) +26.6, 5. Soedergren Anders (SWE) +28.3, 6. Cologna Dario (SUI) +32.9, ... 11. Koukal Martin (CZE) +57.6, 13. Jakš Martin (CZE) +58.6, 38. Razým Aleš (CZE) +1:55.2, 42. Magál Jiří (CZE) +2:02.2, 53. Šperl Milan (CZE) +2:30.5, 61. Kožíšek Dušan (CZE) +2:45.9, 65. 57 Kupilík Václav (CZE) +2:57.0, 70. Rykr Jan (CZE) +3:24.5

Průběžné pořadí SP (po 22 z 31 závodů): 1. Bauer 996, 2. Sommerfeldt (Něm.) 643, 3. Hetland (Nor.) 576, 4. Teichmann (Něm.) 538, 5. Piller Cottrer 487, 6. Di Centa (It.) 467, ...23. Jakš 204 27. Koukal 185, 65. Kožíšek 54, 73. Šperl 41, 121. Razým 8, 137. Magál 3.

Ženské drama vyhrála Norka Jacobsen

Ani ženy neběžely plných deset kilometrů, jejichž čtyři soutěžní okruhy daly dohromady jen něco přes sedm a půl kilometru. A nejlépe na trať vyrazily Norky. Na třetím kilometru jim dlouho patřily kompletní stupně vítězů, pak ale přilétla na mazičas Němka Sachenbacher a rázem měla více než pět a půl sekundy náskoku na druhou Norku Jacobsen. Tu ale ještě dokázala odsunout Polka Justyna Kowalczyk, která dospurtovala na mezičas o čtyři desetiny dříve.

Úplně stejné pořadí panovalo i na dalším mezičase na metě 4,9 km, o okruh dál už se ale pořadí měnilo. K trháku nasadila především Italka Follis, která se protáhla na třetí místo, Němku Sachenbacher pro změnu na čele předstihla Norka Jacobsen. Vůbec nejrychlejší ale byla Polka Kowalczyk, která se pár stovek metrů před cílem posunula do čela závodu.

Drama na cílové rovince

Jestliže poslední mezičas slíbil v cíli drama, samotná závěrečná rovninka nabídla skutečné galapředstavení. Nejprve do cíle doslova dolétla vítězka Tour de Ski Švédka Kalla, která se celý závod držela v pozadí, poté ji ale předstihla Norka Jacobsen. Sachenbacher už tou dobou byla bez šance na medaili, čekalo se totiž na dojezd Polky Kowalczyk, první ženy na posledním mezičase. Ani její finiš ale na Norku nestačil, k triumfu jí nakonec chyběly čtyři desetiny. Nedařilo se naopak průběžně vedoucí ženě Světového poháru Fince Kuitunen, která dokonce na 31. místě vůbec nebodovala.

"Moc jsem nevěřila, že se dostanu tak vysoko. Byl to dramatický závod, do poslední chvíle jsem nevěděla, jak dopadnu, protože Justyna byla těsně za mnou a nakonec prohrála jen o 0,4 sekundy," řekla vítězka Jacobsen. 

Výsledky závodu žen na 7,6 km

1. Jacobsen Astrid (NOR) 20:54.6, 2. Kowalczyk Justyna (POL) +0.4, 3. Kalla Charlotte (SWE) +7.0, 4. Sachenbacher Stehle Evi (GER) +7.4, 5. Ševčenko Valentina (UKR) +8.6, 6. Follis Arianna (ITA) +10.0, ... 30. Janečková Ivana (CZE) +1:18.2, 45. Erbenová Helena (CZE) +1:44.5, 57. Hájková Eliška (CZE) +2:04.2, 58. Moravcová Klára (CZE) +2:09.0, 63. Skalniková Eva (CZE) +2:40.7     

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události