Motorsport

Video: Pešek: Pádů na nové motorce se nebojím

Video: Pešek: Pádů na nové motorce se nebojím

Českého motocyklového závodníka Lukáše Peška čeká přelomová sezona. Po přestupu do vyšší kubatury si musí zvykat na nový jízdní styl, posiluje a přibírá, aby lépe ovládl těžší stroj a chystá se na nové soupeře.


Na nový stroj si zatím zvyká 

Po přestupu vás čeká vlastně úplně nová sezona. Už si zvykáte na nový motocykl Aprilia (více zde)?

"Je to opravdu úplně nová zkušenost. Dvěstěpadesátka má úplně jiné jízdní vlastnosti, je o třicet kilo těžší a má o padesát koní víc, takže je docela těžké si na ně zvyknout. Předpokládám, že minimálně půl sezony mi to bude trvat, i když tabulky na to nejsou. Někomu to trvá déle, někdo si zvykne rychleji. První půl  sezony bude fajn, když se budu dostávat do desítky či patnáctky, ve druhé půlce sezony bych se už chtěl posunout do elitní desítky. Ale jestli se to povede, to teprve uvidíme."

Máte za sebou zatím jen neoficiální testy. Stačilo to k seznámení s novým strojem?

"Sednout na novou motorku tak těžké není, ale jet s ní opravdu rychle, to už těžké je. Zatím mohu říct, že jsem s motorkou spokojený, protože je konkurenceschopná a já díky tomu můžu pracovat hlavně na sobě."

Přesto, měl jste při testování s něčím problémy?

"Trochu s bržděním.  Tady se brzdí prudce až  do tzv. mrtvého bodu, kdežto na stopětadvacítce musíte jet pořád rychle a brzdit co nejméně. Je to proto, že když motorku podtočíte, už zpátky rychlost nenaberete, kdežto ve dvěstěpadesátkách je to jinak, stroj jede pořád. Má jinou stopu, je potřeba jiný druh jízdy. Velké mezery mám zatím také při startech, zkouším to, ale je co zlepšovat."

Pešek přibral čtyři kila

Vám ovšem navíc přípravu zkomplikovala nemoc. Byla to vělká ztráta, nebo už jste manko dohnal?

"V zimě mě to trápilo, ale už jsem to vyléčil. Sice mě stále trochu bolí v kroku, ale  když vidím v okolí, jak všichni leží v chřipkách, jsem docela spokojený. Je ale pravda, že právě kvůli nemoci jsme začali docela pozdě s fyzičkou, takže teď musím makat na 110 procent a dohnat to."

Také jste musel kvůli těžší motoce přibrat. Podařilo se?

"Přibral jsem čtyři kila a nejvíc je to znát na rukou a prsou, ale to není podstatné. Já teď prostě makám tak, abych měl dobrou fyzickou kondici."

Noční závod na úvod sezony

Zdroj: TV Nova - Dušan Vrbecký

Těšíte se na start sezony?

"Moc, i když nevím,  co od prvního závodu vůbec můžu čekat. Chci ho hlavně dokončit, ale uvidíme, jestli se to povede." 

První závod v Kataru se ovšem jede za umělého osvětlení, což je úplná novinka. Dá se na to připravit?

"To snad ani nejde, uvidím, jaké to bude, až to vyzkouším. V tuhle chvíli fakt vůbec netuším, co od toho mám čekat. Takže to bude překvapení. První závod a ještě po tmě bude asi opravdu zajímavý."  

Zatímco o letošní sezoně hovoříte jako o "zkušební" příští rok po vás vedení stáje chce umístění do 6. pozice. Je to reálné?

"To napoví především nadcházející sezona, teprve po ní můžeme hodnotit, co dál."

Jak vysoko tedy v hierarchii letošních závodů při vytyčených cílech stojí domácí prezentace v Brně?

"Brno by mohlo být zlomové. Osobně doufám, že by se to právě tady mohlo přelomit a já se podívám do elitní desítky. No a pak bych rád v takových výkonech samozřejmě pokračoval."

Nebojíte se v nové kubatuře a na nové motorce pádů?

"S tím problém nemám, rozhodně se nebojím. A na nové motorce jsem zatím letěl asi jen čtyřikrát, což není tak špatné."

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události