Sport

Atletický šampionát ve Stromovce ozdobí mistři světa

Na úřadující atletické mistry světa Romana Šebrleho a Barboru Špotákovou se mohou těšit všichni, kdo o víkendu vyrazí na vrchol domácí halové ateltické sezony. Ve sportovní hale v pražské Stromovce se totiž koná mistrovství republiky.

Mistři světa v netradičních rolích 

A účast bude letos opravdu špičková. Už za dva týdny totiž ve španělské Valencii začíná halové mistrovství světa a tak většina domácích atletů bude doma buď ladit formu, nebo na poslední chvíli honit účastnické limity. "Celkem je 317 startujících ze 67 oddílů," řekl ředitel domácího šampionátu Ladislav Kárský. Závod výškařů by měl podle organizátorů doplnit nizozemský atlet Nujens, behy zase oživí Mexičan Matinez.

Mezi těmi, kdo se ve Stromovce určitě představí, budou i mistři světa z Ósaky Roman Šebrle a Barbora Špotáková. Nebudou ovšem závodit ve svých tadičních disciplínách. Roman Šebrle bude testovat formu v běhu na 60 metrů překářek, vrhu koulí a skoku o tyči, oštěpařka Špotáková se zase coby bývalá vícebojařka zúčastní závodu překářkářek a vrhu koulí.

Ščerbová ladí formu v dálce

Po nepříjemné zprávě z mezinárodní atletické federace, která ji jeden den pozvala na mistrovství světa na závod vícebojařek a o pár hodin později své pozvání zrušila (více zde), se domácího klání zúčastní i Denisa Ščerbová. Přestože se jí víceboj ve Valencii netýká, na šapionát jede obhajovat loňský evropský bronz z dálky. "Denisa má limit na překářky a z loňska i v dálce. Teď je ve hře limit pro štafetu," říká šéftrenér Českého atletického svazu Václav Fišer.

Mezi českými želízky v ohni budou ve Valencii i výškaři Barbora Laláková, Jaroslav Bába či Tomáš Janků, po zranění z loňské exhibice Pražský tyčka se do formy vrací i Adam Ptáček. "Barbora Laláková ovšem utrpěla drobní zranění lýtkového svalu a na domácím mistrovství nebude, chce se šetřit do Valencie," oznámil Václav Fišer. "Může se ovšem stát, že se jí Romana Straková s Ivou Dubnovou pokusí z nominace vystrčit. Pokud by obě ve Stromovce skočily 197 cm, vyřadily by ji," potvrdil kouč.

V Praze půjde o limity na MS

Hlavně ale na domácím šampionátu půjde o splnění limitů na světový šampionát do Valencie. "Očekávám, že o limity to budou dramatické bitvy," předpokládá Fišer. Kromě již zmínených výškařek očekává kouč boj o nominační limit v běhu na 800 metrů. "A co vím, Jakub Holuša se pokusí pomoci Michalu Šnebergerovi rozběhnout závod pro limit na patnáctistovku," prohlásil kouč.

Naopak velmi těžké bude prosadit se v mužské dálce. "Mezinárodní federace stanovila jako limit pro mužskou dálku 810 cm, což letos skočili čtyři borci na světě. Naši kluci se pokusí alespoň o 8 metrů," tvrdí Fišer.

Velký souboj slibuje i soutěž tyčkařů, kde zkušeným Adamu Ptáčkovi a Štěpánu Janáčkovi roste konkurence v Michalu Balnerovi a Janu Kudličkovi.

Program Halového mistrovství republiky

Sobota od 13 hod. - muži: koule, 60 m, 60 m překážky, tyč, 400 m 800 m, 3000 m, dálka.

Ženy: trojskok, 60 m, 60 m překážky, výška, 400 m, 3000 m.

Neděle od 13 hod. - muži: trojskok, 200 m, 800 m, 1500 m, 4x400 m.

Ženy: koule, dálka, tyč, 800 m, 400 m, 1500 m, 4x400 m. 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události