Sport

Tyčkař Ptáček: Už vím, že nesmím skákat do "šuplíku"

Byl to opravdu smolný závod. Tyčkař Adam Ptáček loni v létě na exhibici Pražská tyčka překonal český rekord a pokoušel se o další zápis do statistik. Měl excelentní formu a před sebou mistrovství světa v Ósace, jenomže jeden špatný dopad vše změnil. Poranil si loket a na šampionát se díval jen v televizi. Teď chce zklamání odčinit a o víkendu se pokusí splnit limit na halové mistrovství světa ve Valencii, které se koná v březnu.

Ptáček hlásí: Jsem fit

Zdravotních lapálií si od té doby česká tyčkařská jednička užila dost. "Loket z léta už je definitivně v pořádku, ale v zimě jsem znovu spadl mimo doskočiště a poranil si kotník.  Naštěstí to byla jen maličkost, doktoři mi to nějak prokřupali a bylo to dobré," hlásí sympatický skokan o tyči. Obě zranění přitom měla stejný původ. Ptáček při skoku nedopadl na polstrované doskočiště, ale do šuplíku, tedy do místa, kam se při skoku "zasouvá" tyč. "Vzal jsem si z toho ponaučení. Už vím, že se musím do poslední chvíle držet tyče a hlavně neskákat do šuplíku," směje se s odstupem času.

Víkendové mistrovství republiky je přitom pro Adama Ptáčka poslední možností, jak splnit limit na halový šampionát. "Těším se, myslím, že to bude zajímavé," vzkazuje i když ví, že v případě nesplnění limitu přijde o další mistrovství světa v řadě. "Udělám pro to všechno. Myslím, že limit je na spadnutí. Už v neděli jsem šel tréninkový závod a 570 nezůstalo nahoře jen těsně. Na mistrovství republiky, kde budou diváci, to bude určitě lepší," doufá.

Zdroj: Dušan Vrbecký

Do Valencie by jel rád

V boji o splnění nominačního limitu má Adam Ptáček ještě jeden důvod navíc. Loni měl skvělou formu a o start v Ósace ho připravilo jen zranění, teď by proto rád na mistrovství světa vyrazil. "Chtěl bych si to vynahradit, i když forma ještě není taková. Fyzicky jsem na tom dobře, ale peru se s technikou. Mám nového trenéra a děláme v technice změny, které se projeví až za delší dobu. Zatím si nejsem jistý, že mi to opravdu pomohlo, ale až si to zažiju úplně, bude to dobré," tvrdí Ptáček.

Možná i proto by se na světový šampionát moc rád prokousal. Vždyť na stejné akci před čtyřmi lety v Budapešti vybojoval stříbrnou medaili, což byl jeho zatím největší úspěch v kariéře. "Tehdy to bylo podobné, jako teď. Rok před tím jsem měl formu a nepostoupil z kvalifikace, kdežto před Budapeští ne. Měl jsem do té doby skočeno 562 a na mistrovství tam padlo 570. Věřím, že by to mohlo být podobné, startovní pole bude dost vyrovnané. Všichni teď skáčou okolo 570, 580 pravidelně nedává nikdo. Takže kdo skočí na první pokus 570, může brát ve Valencii placku. A na to si myslím, že mám," věří atlet.

Vojenský režim na Dukle mu neseděl

Atlet zažívá nové časy. Po letech opustil Duklu Praha, kde trénoval pod Boleslavem Paterou, a přešel do Slavie pod křídla Pavla Berana. "Vadily mi vojenský režim v Dukle. Já prostě vojenský typ nejsem," hlásil s úsměvem Ptáček, proslulý svými pozdními příchody. "Když letíme na mistrovství nebo na olympiádu, vždycky se do poslední chvíle sháníme po něm i po jeho pasu," zažertoval na adresu tyčkaře i šéftrenér  reprezentace Václav Fišer. Ve Slavii tak tvrdý režim nemá. "Když přijdu o čtvrt hodiny později, nic se neděje. A i proto mě atletika zase baví. Na tréninky zase chodím s radostí," říká.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události