Hokej

Hokejové play off zná podobu, mistra čeká Liberec

Jen dva dny si hráči i fanoušci odpočinou od extraligového hokeje, aby mohli nabrat sílu na vrchol sezony. V neděli startuje play off o titul. Poražení jsou zapomenuti, zajímavý je jen vítěz. Kdo to bude? Proti úřadujícímu mistrovi ze Sparty stojí celá řáda vyzyvatelů, mezi nimiž je na prvním místě Liberec. Nový šampion bude znám nejpozději 16. dubna.

Předkolo pro čtyři

Ještě než se rozjede hlavní porce bojů o titul, čeká čtyři týmy ze 7. - 10. místa předkolo. Hned tři jeho účastníci jsou stejní, jako před rokem. Čtvrtým do počtu je Plzeň, která je v play off po třech letech.

Český pojišťovna play off O2 extraligy, jak oficiálně zní  celý název soutěže, odstartuje právě předkolem už v neděli a ještě před jeho startem je jistá jedna věc. Ve čtvrtfinále play off bude jediný celem z Moravy. Do elitní šestky se totiž neprobojoval žádný a jediní dva zástupci východní části země se proti sobě postaví v předkole. Třinec vyzve Znojmo a půjde o pikatní souboj. Přesně před rokem totiž právě tyto dva týmy prošly z předkola dál a ve čtvrtfinále sedm zápasů trápily Liberec a Pardubice.

Zápasy se stejně jako loni mohou v případě závěrečného duelu prodlužovat až do rozhodnutí, tedy pátý zápas v předkole nebo sedmý v play off nemůže končit samostatnými nájezdy. Novinkou prošlo i pravidlo o samostatných nájezdech, jejichž první série nově bude čítat už jen tři, nikoliv pět, jak tomu bylo dříve. 

Čtvrtfinále: Na mistra čeká Liberec

Čtvrtfinálové boje začínají už v pondělí 3. června zatím jedinými známými sériemi. V tabulce třetí Liberec přivítá Spartu, jíž bude chtít vrátit loňské semifinálové vyřazení. ve stejný den začíná i boj Karlových Varů s Litvínovem. Vítěz základní části České Budějovice a druhá Slavia vstoupí do play off o dva dny později a jejich soupeře určí až předkolo.

A právě předkolo je součástí soutěže, která se po loňské premiéře hraje teprve podruhé. "Myslím, že se to loni osvědčilo. Boje o místa byly dramatické do posledního kola, což byl náš cíl," řekl Ctibor Jech, prezident Asociace profesionálních klubů, která celou soutěž řídí. 

Play out: Ústí ztrácí 23 bodů

Naopak týmy ze dna tabulky se ještě poperou o "výsadu" vyzvat v baráži vítze 1. ligy. "Při pohledu na tabulku se to může jevit jako formální, ale ve hře je 36 bodů a tak ještě rozhodnuto není," prohlásil ředitel extraligy Stanislav Šulc. Jenomže poslední Ústí nad Labem ztrácí předposlední Zlín propastných  23 bodů. "V každém případě alespoň nedocházelo k překvapivým odchodům klíčových hráčů do jiných klubů před koncem přestupního termínu," narazil Šulc na nešvar výprodeje hráčů z týmů, které přišly o možnost postoupit do play off.

Diváci: Padne rekord?

Základní část soutěže překonala rekord v návštěvnosti posledních tří ročníků, když na zápasy zavítalo celkem 1 741 484 diváků, což je o téměř 150 tisíc více, než loni. "Návštěvnost nám udělala velkou radost, je to o 400 diváků na zápas více, než loni," uvedla Irena Obermajerová z agentury BPA, který soutěž marketingově zastupuje. "Doufám, že stadiony budou praskat ve švech, i hráči jsou pak schopni podávat úplně jiné výkony," dodal Jech.

Novinkou play off je fotosoutěž vypsaná pro všechny fanoušky hokeje. "Jedna část je pro amatérské fotografy, druhá je vypsána v kategorii profesionálů. "Všichni příznivci hokeje mohou během play off fotografovat a své snímky zasílat do soutěže, jejíž hlavní cenou je digitální zrcadlovka za více než 30 tisíc korun," dodala Obermajerová. Soutěžní kategorie byly vypsány následovně: Takhle se fandí u nás, Fanoušek junior, Góóól!, Hokejová krása a volná kategorie.

Hlavní rozhodčí budou znovu dva  

Jak už se stalo zvykem, zápasy play off budou opět řídit dva hlavní sudí. "Tento systém se vyplatil, tři dusí budou pískat pouze zápasy play out," potvrdil zaběhlou paxi šéf komise rozhodčích Pavel Halas. "V prvních zápasech dostanou příležitost všichni nominovaní rozhodčí, dále pak budeme vybírat," dodal Halas.

Sudí podle něj byli připraveni na zatěžkávací zkoušku, navíc absolvovali seminář s výkladem sporných momentů v pravidlech. "Doufám, že se rozhodčí, hráči i trenéři budou navzájem respektovat a projeví si vzájemnou úctu," uvedl Halas.

Program předkola play off

24. února:  HC Oceláři Třinec - HC Znojemští Orli (17), HC GEUS OKNA Kladno - HC Lasselsberger Plzeň (17) 
25. února: HC Oceláři Třinec - HC Znojemští Orli (17.30), HC GEUS OKNA Kladno - HC Lasselsberger Plzeň (17.30) 
27. února: HC Znojemští Orli - HC Oceláři Třinec (17.30), HC Lasselsberger Plzeň - HC GEUS OKNA Kladno (17.30)
Případné další zápasy - 28. února: HC Znojemští Orli - HC Oceláři Třinec (17.30), HC Lasselsberger Plzeň HC - GEUS OKNA Kladno (17.30) 
1. března: HC Oceláři Třinec - HC Znojemští Orli (17.30),  HC GEUS OKNA Kladno - HC Lasselsberger Plzeň (17.30) 

Program čtvrtfinále

3., 4., 7., 8. 11., 13. a 15. bžezna: Liberec - Sparta, karlovy Vary - Litvínov

5., 6., 9., 10.,  12., 14. a 16. března: České Budějovice - ?, Slavia - ?.

Termíny semifinále

19. března - 1. dubna

Termíny finále

4. dubna - 16. dubna

Play out

29. února - 6. dubna

Baráž

11. dubna - 23. dubna 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události