Sport

Sudovou čeká domácí boj o boulařské zlato

Sudovou čeká domácí boj o boulařské zlato
Zdroj: Dušan Vrbecký

Po dvou letech se českým příznivcům představí na domácí trati nejlepší česká akromatická lyžařka Nikola Sudová. V rámci závodu Světového poháru v Mariánských Lázních se na trati nedaleko kolonády pokusí v boulích vybojovat třetí letošní medaili. "Sněhu je zatím dost, závod by se měl uskutečnit," vzkazují pořadatelé.

Sudová favoritkou? 

Česká republika hostí závod Světového poháru v boulích po dvou letech. "Po roční odmlce kvůli špatným sněhovým podmínkám se Světový pohár ve freestyle vrací do Česka," připomíná Marek Rejman z pořádající agentury. Na co navazovat má především nejlepší česká "boulařka" Nikola Sudová, Před dvěma roky totiž na domácí půdě skončila čtvrtá. 

A daří se jí i letos. Ve Světovém poháru už si na krk navlékla bronz v Lake Placid a stříbro v zatím posledním závode v japonském Inawashiro. "Chtěla bych vyhrát, ale nechci to zakřiknout," přeje si Nikola Sudová.

Ta si potichu brousí zuby i na celkové prvenství ve Světovém poháru. Momentálně je totiž o čtyři body druhá.  "Ale je nás tam šest a chybí čtyři starty. Ano, ráda bych vyhrála, ale to dalších pět holek taky," ví dobře Sudová.

I proto doma neukáže svůj nový skok dvojnou helikoptéru. "Je to duální závod, kde je důležitý čas a tohle je přece jen pomalejší skok. Takže určitě ne, dpojedu hlavně na čas. V duálech je prostě rychlost důležitá," dodala závodnice.

Letošní sezona? Stále zkušební

Sudová i přes šanci na prvenství ve Svtovém poháru stále považuje letošní sezonu spíše za zkušební. "Stále si zvykám na nový tým, snažím se zapracovat nové tréninkové metody," říká. Nejvíce jí prý přinesl nový režim výživy a vůbec větši profesionální přístup k přípravě. "Je to opravdu znát. Ale že bych měla díky tomu životní formu? To nedokážu říct, myslím, si, že i díky týmu okolo sebe mám na to, aby ta životní forma teprve přišla," doufá sympatická závodnice.

Závodnice přitom neví, jaká trať jí v Mariánských Lázních vlastně čeká. "Nevím, co tam taťka postaví, vlastně jsem mu ani nebyla schopna říct, co by mi vyhovovalo," přiznala boulařka.  

Mariánské Lázně jsou připraveny

Trať pro závod v Mariánským lázních stavěl otec Nikoly Sudové Tomáš Suda a zvolil příznačné místo. Soutěžit se totiž bude v centru města v přímém dosahu kolonády. Samotná trať měří 180 metrů a jsou na ní dva skoky. Závodit se bude paralelně, to znamená, že spolu vždy závodi dva soutěžící. O vítězi rozhoduje jak čas, tak bodový zisk. "Světový pohár v dual mogul má u nás premiéru. Dual jsem zvolili proto, že jde o atraktivní disciplínu na úžasném místě, což by mohlo přilákat další diváky," říká Marek Rejman.

Areál v Mariánských Lázních prý uchvátil i šéfa akrobatické sekce FIS. "Sněhu je zatím dost, takže pokud nebude až do soboty soustavně pršet, mělo by se závodit," dodal Rejman. "Sama dolufám, že se závod uskuteční a že ho déšť nezhatí. Táta řekl, že když na trati nebude metr sněhu, závodit se nebude. Metr svěhu tam ale je, takže to snad dopadne dobře," přeje si Sudová, jíž se  velmi líbí myšlenka konání závodu v centru Mariánských Lázních. "Ta představa se mi moc líbí, doufám, že díky tomu přijde hodně lidí.

Diváci se ovšem nemusí těšit jen na Nikolu Sudovou, na startu totiž budou i další čeští závodníci Lukáš Vaculík, Václav Novák a Matěj Kotek.  

Program závodu

27. - 29. února: tréninky

1. března v 18 hodin: kvalifikace

1. března od 20 hodin: finálové jízdy

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události