Hokej

Sudí hrubě poškodili Havlíčkův Brod, přiznal svazový komisař

Sudí hrubě poškodili Havlíčkův Brod, přiznal svazový komisař

Až budou ve čtvrtek večer prvoligoví hokejisté Havlíčkova Brodu nastupovat k utkání čtvrtfinále play off 1. ligy proti Mladé Boleslavi, bude nad oběma týmy viset stín závěru druhého vzájemného utkání v Mladé Boleslavi. Podle mínění vysočinského klubu totiž do zápasu zcela šokujícím způsobem zasáhli hlavní arbitr Vladimír Šindler, který doslova daroval domácímu favoritovi vítězství. Komise rozhodčích už se klubu za pochybění omluvila.

Zdroj: TV Nova

Brod se cítí poškozen 

"Už proti rozhodčím píšeme oficiální protest, i když víme, že se stejně bohužel nic dít nebude," pění ještě stále krev generálnímu manažerovi havlíčkobrodského Rebelu Augustinu Žákovi. A zdá se, že oprávněně. Sudí se totiž v zápase dopustili minimálně dvou fatálních chyb, velmi sporná je i situace, po níž Mladá Boleslav půl minuty před koncem řádné hrací doby zahrávala za stavu 4:5 trestné střílení. "Bohužel si myslíme, že nás pan rozhodčí Šindler poškodil úmyslně, Nebylo to v této sezoně poprvé," zvolil ostrá slova Žák. Boleslav z trestného střílení vyrovnala a v prodloužení dala i vítězný gól.

Rebelové ostřílenému sudímu vytýkají hned tři přehmaty, z nichž dva považují za fatální. První chyba je přitom neoddiskutovatelná. Zhruba dvě minuty před koncem utkání hráli hostující Rebelové v oslabení, které domácí ještě zvýraznili přesilovkou. Po chybě mladoboleslavského beka na modré šli ovšem do protiútoku hosté a z půlící čáry nahodili puk za opuštěnou branku Boleslavi, kde se jej ujal další hráč Havlíčkova Brodu. Do prázdné brány už ale puk zasunout nemohl, sudí totiž přerušili hru pro zakázané uvolnění. "Šlo o hrubou chybu především čárových rozhodčích. Zakázané uvolnění to nemohlo být," potvrdil výtky Havlíčkova Brodu člen komise rozhodčích ČSLH Milan Jirka.

Pravidla nahrávají Rebelům

Pravidla ledního hokeje přitom hovoří jasně. O zakázané uvolnění nejde, "je-li provinivší se družstvo v okamžiku vystřelení kotouče v oslabení". "Takové extrémní chyby se snad tak zkušení rozhodčí nomohou dopustit. Hráli jsme v oslabení a mohli dát gól do prázdné brány," vrací se k inkriminovanému okamžiku útočník Havlíčkova Brodu Miroslav Třetina. I on nad verdikty sudích kroutí hlavou, o úmyslu ale hovořit nechce. "Nevěřím, že sudí, jako pan Šindler by vzal úplatek, to ne. Ale je fakt, že jsme byli po zápase hodně naštvaní," dodal. Brod prý dokonce uvažoval o podání žádosti na opakování zápasu. "Když jsme vychladli, tak jsme si to rozmysleli, nemělo by to cenu," doplnil rozmrzele hokejista.

Pře o penaltu. Měla být?

Důvod k naštvání byl zřejmý, druhý sporný moment totiž prakticky rozhodl utkání. Do jeho konce chybělo půl minuty a domácí se tlačili před branku Havlíčkova Brodu. Ve zmatku přitom byla posunuta branka Rebelů a sudí okamžitě odpískat trestné střílení. "Dokonce mluvil o technickém gólu, ale to byl nesmysl, puk v brance vůbec nebyl," čertí se Žák. Havlíčkobrodští hokejisté jsou přitom přesvědčeni, že odpískat trestné střílení pro úmyslné posunutí branky bylo tendenční. "K posunutí došlo tak, že jeden z domácích hráčů na branku natlačil našeho hráče Borůvku," popisuje Žák.

Podle všeho má pravdu, jeho slova totiž potvrzuje i videozáznam z utkání, který je dostupný i na internetu (záznam utkání zde). Inkriminované situace jsou k vidění v závěru 3. třetiny.

"Vyžádali jsme si video a hned se na to dívali. Záznam jsem si pouštěli několikrát i zpomaleně a bylo to jasné. Rozhodně jsme branku neposunuli úmyslně, náš hráč na ni byl natlačen," potvrzuje i Třetina oprávněnost brodských výtek. Jirka je ovšem tentokrát proti: "Rozhodnutí sudího bylo správné, trestné střílení podle nás bylo nařízeno oprávněně, jednalo se o úmyslné posunutí branky." 

Z nařízeného trestného stříelní přitom Richard Král vyrovnal na 5:5 a vynutil si tak prodloužení, ve kterém Mladá Boleslav vstřelila vítězný gól.

Prodloužení se mělo hrát v pěti lidech 

Paradoxně i v prodloužení sudí chyboval, když nechal oba týmy hrát jen ve čtyřech mužích v poli.  Tento výklad pravidel se totiž vztahuje pouze na mezinárodní soutěže a extraligu.  "Tato úprava vychází z mezinárodních pravidel a je platná i pro extraligu. Prodloužení se hraje ve čtyřech na obou stranách, pouze v rozhodujícím utkání série se prodlužuje až do rozhodnutí a hraje se v pěti," potvrdil výklad pravidel ředitel extraligy Stanislav Šulc. Ve druhé nejvyšší soutěži se ovšem kluby dohodly na zachování počtu pěti hráčů na obou stranách. "Sudí Šindler svou autoritou přesvědčil ostatní, že se má hrát 4:4, ale byla to chyba. Nicméně z hlediska fair play to na hru nemělo vliv," doplnil oprávněnost stížnosti Jirka.

Série pokračuje ve čtvrtek

Přestože ještě není o osudu série rozhodnuto, Havlíčkobrodští považují situaci za jasnou. "Za stavu 1:1 jsme mohli soupeře doma potrápit, věřím, že bychom  doma oba zápasy neprohráli," myslí si Třetina. Generální manažer pak hovoří alespoň o finanční újmě. "Hráči přišli o prémie, rozhodčí nás obral o peníze," tvrdí Žák. Veto sudího Šindlera prý přitom nemá cenu. "Vztahovalo by se až na další sérii play off a při vší úctě k nám, Boleslav je velkým favoritem a postoupí. My je chtěli alespoň potrápit," říká smířeně.

Sami hráči prý ale stále cítí křivdu a chystají se na odvetu. "Tohle nás může ještě víc semknout. určitě jim to nedáme," burcuje Třetina. Jasným favortiem série je ovšem vítěz základní části soutěže Mladá Boleslav. Klub jasně avizuje útok na postup do extraligy a chce být tím, kdo vyzve v baráži nejhorší tým nejvyšší soutěže, tedy s nějvětší pravděpodobností Ústí nad Labem.

Mladoboleslavský klub ovšem nechává volání Havlíčkova Brodu chladným. "Máme svých starostí dost a soustředíme se na svůj cíl. K tomu, co říkají v Havlíčkově Brodě se nebudu vyjadřovat, je to jejich věc," řekl nám trenér lídra soutěže Petr Kaňkovský.

Komise rozhodčí: Brodu se omlouváme

Že došlo ze strany rozhodčích vůči Havlíčkovu  Brodu k pochybení tedy člen komise rozhodčích Jirka potvrdil: "Bohužel se to stane. Za rozhodčí se musím Havlíčkovu brodu omluvit. Chyba čárových rozhodčích mohla zásadním způsobem zápas ovlivnit."

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události