Hokej

V Liberci a Varech startuje play off, boj o všechno

Diváci v Liberci a Karlových Varech se dočkají. Dnes vpodvečer právě zde odstartují první dvě čtvrtfinálové série Česká pojišťovna play off O2 extraligy ledního hokeje. A bude o co bojovat. Na severu Čech se utkají dva z ekonomicky nejsilnějších týmů soutěže, na západě pro změnu očekávají duel dvou překvapení soutěže.


Série Liberec - Sparta 

Bílé peklo v Liberci

Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

V Liberci se hráči i diváci chystají vrátit Spartě loňské semifinálové vyřazení. Tehdejší vítěz základní části soutěže vstupoval do série s úřadujícím mistrem jako favorit, jenomže neuspěl. Sparta vyhrála, postoupila do finále a poté získala i extraligový titul. Teď je podle Severočechů čas na odvetu. "Uděláme opravdu cokoliv, abychom zadupali Spartu do ledu," vzkazuje sebevědomě útočník Bílých Tygrů Václav Nedorost na klubových stránkách.

Drsné vzkazy hráčů ale nejsou jediné, čím chtějí Tygři Spartu zastrašit. Klub chystá na Pražany "bílé peklo". Každý fanoušek před vstupem na stadion dostane bílé tričko a ručník, aby zaplněné tribuny co nejvíce připomínaly libereckým hokejistům domácí prostředí. "Věřím, že rozpoutáte to pravé bílé peklo, které nám na ledě pomůže zvítězit," přeje si Jan Víšek.

Sparta vykračuje za obhajobou

Třetí titul v řadě? Na to zatím ve Spartě moc nemyslí. "To je moc daleko. Zajímá nás každý zápas samostatně, rozhodně se nepasujeme do role favorita. Už jen proto, že se nám dost obměnil kádr," zbavoval se nálepky favorita kouč Sparty František Výborný.

A podobně hovoří i hráči. "Tlak je na nás vždy. Doufám, že se s ním vyrovnáme lépe než Liberec," věří před startem klíčové série kapitán pražanů František Ptáček.

Podle sázkařů je ale mírným favoritem série Liberec, na jeho postup je vypsán kurz 1,7:1. Na Spartu pak 1,9:1. Pražané totiž už dvakrát za sebou ukázali, že dokáží vyhrát titul i přesto, že v základní části neprorazí mezi trojici nejlepších týmů. Navíc v základní části byly všechny čtyři zápasy velice vyrovnané. Pouze jednou vyhrál Liberec o dvě branky, dvakrát rozhodovalo až prodloužení. Jednou se pak z výhry radovala Sparta.

Co rozhodne?

O vítězi série bude rozhodovat několik faktorů. Sparta je ve vyřazovacích bojích zkušenější, Liberec má ale k dispozici kvalitní mužstvo, které navíc může být hnáno vpřed chutí zlomit prokletí play off. Klub totiž ještě nikdy nepostoupil dál, než do semifinále.

Vzájemné výsledky v základní části: 3:2p, 2:3, 3:1, 4:3sn

Kurzy na vítěze: Liberec 1,7:1, Sparta 1,9:1

Náš tip na vítěze série: Liberec 4:3 na zápasy

Série Karlovy Vary - Litvínov

Překvapení z města Becherovky


Karlovy Vary jsou v této sezoně černým konem extraligy. Soupeře trápí snad nejvyrovnanější brankářská dvojice Lukášů Mensatora a Sáblíka, z nichž každý by mohl dělat v jiném klubu jedničku. Klub pak táhne útočné duo Václav Skuhravý - Petr Kumstát, které se letos skvěle prezentovalo i na mezinárodní scéně a stalo se oporou výběru Aloise Hadamczika.  

Co ale Karlovarské dostává do varu nejvíc je fakt, že klub bude hrát hlavní část play off vůbec poprvé ve své historii. Loni se sice probojoval do předkola, tam ale vypadl ve třech zápasech a do čtvrtfinále se nepodíval. Letos už se ale hráčům i fanouškům sen splnil. Karlovy Vary ve čtvrtfinále nechybí a dokonce jej zahajují doma. Však už je také prakticky vyprodáno, klub avizuje posledních šest set volných lístků.

A stejně jako v Liberci i ve Varech se na soupeře chystá barevné "peklo". Tentokrát půjde o kartony v barvách klubu, které budou na všech sedačkách i místech ke stání. "Žádáme diváky, aby pomohli dokončit několikadenní práci tím, že kartony na pár desítek vteřin zvednou. Povel pro zvednutí bude včas vyhlášen rozhlasem. Dále pak prosíme o celostadiónový zpěv chorálu „Kdo nejlepší mužstvo má". Společnými silami tak vytvoříme při nástupu opravdové pekelné prostředí a jako šestý hráč pomůžeme udělat důležitý první krok ve vyřazovacích bojích," vzkazuje za fanoušky klubu Tereza Janovská z karlovarského fanclubu.

Litvínov po dvou letech vstává ze dna

I pro druhý tým této série je play off svátkem. Litvínov si vyřazovací boje nezahrál dva roky a teď si chce nervydrásající sérii pořádně užít. Stejně jalo v Liberci i v Litvínově chtějí sázet na bílou barvu. "Přijďte na hokej v bílém! Máte-li doma bílý plášť, tričko, bundu, mikinu či litvínovský bílý dres, oblékněte si jej na utkání. V hledišti uděláme bílé peklo!" prosí fanoušky obránce Jiří Šlégr.  A připojuje se i klub, všem návštěvníkům čtvrtfinále nabízí klubové šály jen za 50 Kč. V Litvínově vstupenky k dostání ještě jsou, série se sem ale přesune až v pátek.

 

A favorit? i tady je těžké odhadovat. Litvínov vyhrál tři ze čtyř vzájemných zápasů, Vary ale v sezoně udělaly z domácího stadionu hodně nedobytnou tvrz, zatímco Litvínov čekal na svůj vůbec první tříbodový zisk z ledu soupeře až skoro do Vánoc. Shodou okolností se jej dočkal právě v Karlových Varech.

Co rozhodne?

Série bude vyrovnaná a vypjatá, o vítězi by tak mohla rozhodnout lepší momentální forma, jíž se na konci základní části vykazoval Litvínov. V jeho prospěch pak hovoří i obrovské zkušenosti Roberta reichela a Jiřího Šlégra s boji, v nichž jde o vše. Ale pozor. Karlovy Vary jsou silné a navíc začínají doma.

Vzájemné výsledky ze základní části: 3:1, 2:6, 3:5, 0:1p

Kurzy na vítěze: Karlovy Vary 1,6:1, Litvínov 2,05:1

Náš tip na vítěze série: Litvínov 4:3 na zápasy

 

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události