Motorsport

Sledujte v TV: F1 končí pauza, v neděli startuje sezona

A je to tady. Dlouhé měsíce čekání na nový ročník seriálu mistrovství světa F1 jsou u konce. V neděli brzo ráno našeho času odstartuje v melbournském Alberts Parku nový ročník soutěže, v níž obhajuje titul finský pilot Ferrari Kimi Räikkönen a McLaren se pokusí smazat dojem z nepovedené sezony, v níž kvůli špionáži přišel o Pohár konstruktérů a řevnivost pilotů jej připravila i o titul mezi jezdci. A vše můžete opět sledovat na obrazovkách TV NOVA a Galaxie Sport.


Začátek opět v Austrálii

Tak jako loni i letos se první závod sezony odehraje v Austrálii. Stáje se do Melbourne začaly sjíždět už konce minulého týdne a chystají zde vše na start nové sezony. Co můžeme čekat? Nové stroje i nové piloty, ale i osvědčené tváře a jedno překvapení. Tím bude stáj Super Aguri, která v zimě kvůli finančním problémům prakticky netestovala a zatím ani nepředstavila nový monopost. Stát by se tak mělo až v Auatrálii.

Kde se pojede?

Úvodní závod sezony se jede v australském Albert Parku v Melbourne. Nejde o klasický městský okruh, přesto jsou jeho silnice během roku využívány k běžnému provozu. Až několik týdnů před závodem jsou silnice uzavřeny a je zde postaven okruh včetně mobilních tribun. To zvyšuje nároky na techniku jízdy, více než kde jinde je důležité držet ideální stopu.

Zdroj: TV Nova

Délka kola: 5,303 km
Počet kol: 58
Délka závodu: 307,574 km
Nejrychlejší kolo: Michael Schumacher (2004, Ferrari F2004) - 1:24,125
Nejnižší rychlost na trati: Zatáčka č. 15 - 83 km/h
Nejvyšší rychlost na trati: Rovinka mezi zatáčkami č. 10 a 11 - 294 km/h

Co čekat?

Až první závod prozradí, kdo opravdu bude svádět boje o titul. V testech se podle očekávání v nejrychlejších časech nejčastěji předháněly dvě stáje - Ferrari a McLaren. Na paty jim ovšem zdatně šlapal Williams, pozadu nezůstávalo ani BMW a několika slibnými výsledky se blýskly Red Bull a Toyota.

A piloti? Titul obhajuje Kimi Räikkönen na Ferrari, velký zálusk na něj má Lewis Hamilton z McLarenu. Loni mu coby nováčkoci utekl o jediný bodík, teď už mladý Brit nechce ponechat nic náhodě. S Renaultem ale bude útočit i dvojnásobný šampion Fernando Alonso, překvapit může někdo z dalších pilotů.

 

Program Velké ceny Austrálie

Sobota 15. března: Kvalifikace 13.10 Galaxie Sport (záznam)

Neděle 16. března: Závod 5.00 TV NOVA (přímý přenos)

Neděle 16. března: Závod 12.00 Galaxie Sport (záznam)

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události