Motorsport

Räikkönen je malajský král!

Vítězem Velké ceny Malajsie se stal Kimi Räikkönen. Ferrari si tak napravilo reputaci po blamáži v Austrálii. Absolutního úspěchu však nedosáhlo, protože druhý pilot italské stáje Massa nedojel.

Start patřil Ferrari 

Rudým vozům z Maranella se podařil start, kdy si Massa i Räikkönen uhájili svoje pozice z kvalifikace. Fin se ještě pokoušel dostat v první zatáčce před Massu, ale ten svoji pozici uhájil. "Dostal jsem se vedle Felipeho, ale v té situaci jsem si říkal, že bychom neměli riskovat. Jsme přece spolupracovníci. Říkal jsem si, že se ho pokusím předjet až potom." Start se podařil Lewisi Hamiltonovi, který se dostal z devátého místa až na páté. Úvod závodu se neobešel bez kolizí. Nico Rosberg s Willimsem se dostal do křížku s Glockem na Toyotě, což Rosberg odnesl utrženým předním křídlem. Ani druhou velkou cenu nedokončí Sebastian Bourdais z týmu Torro Roso. Nezvládl jednu ze zatáček a skončil v kačírku.

Massa na pískovišti

Po prvních zastávkách v boxech došlo ke změně pořadí na prvním místě. V momentě, kdy byl u mechaniků Massa, tak Räikkönen jel s prázdným vozem jako k ohni. Po své návštěvě u mechaniků se díky rychlým časům dostal před svého stájového kolegu. "Měli jsme podobnou rychlost, potom se moje auto začalo chovat lépe a po zastávce v boxech se mi Felipeho podařilo předjet." Ve 32. kole navíc asi přišly na Brazilce australské vzpomínky. Za únikovou zónou zatáček 6 a 7 chyboval a poslal svůj vůz mimo trať. Jeho Ferrari zapadlo do písku tak hluboko, že ani stovky koňských sil mu nepomohlo vrátit se zpět na trať. Pro Massu tak závod skončil. Po tomto incidentu vedl Räikkönen před Kubicou na BMW a Kovalainenem s McLarenem. 

Räikkönenův triumf

Pořadí na předních příčkách se nezměnilo ani po druhých zastávkách v boxech 12 kol před cílem.  Výraznějšího posunu konečně dosáhnul Lewis Hamilton, který se dostal před Webbera a Heidfelda na páté místo. Před Britem kroužil ještě Jarno Trulli s Toyotou. Hamilton ho však předjet nedokázal. O svém prvním místě v Austrálii si tak mohl nechat jenom zdát. Naopak v realitu převedl svoje předpovědi o úplně novém závodě Räikkönen. Stal se totiž vítězem Velké ceny Malajsie! Na tiskové konferenci byl ze svého vítězství nadšený. Jedna věc mu ale přece jenom kalila radost. "Při oslavách na stupních vítězů mi šampaňské nateklo do oka, což nebylo úplně příjemné, " poznamenal s nadsázkou Fin. Druhý dojel ze ztrátou téměř dvaceti sekund Polák Kubica s BMW. Za Hamiltona částečně zaskočil Kovaleinen, který byl třetí.

Výsledky: 

1. Räikkönen (Fin./Ferrari) 1:31:18,555, 2. Kubica (Pol./BMW) -19,570, 3. Kovalainen (Fin./McLaren) -38,450, 4. Trulli (It./Toyota) -45,832, 5. Hamilton (Brit./McLaren) -46,548, 6. Heidfeld (Něm./BMW) -49,833, 7. Webber (Austr./Red Bull) -1:08,130, 8. Alonso (Šp./Renault) -1:10,041, 9. Coulthard (Brit./Red Bull) -1:16,220, 10. Button (Brit./Honda) -1:26,214.

Pořadí MS (po 2 z 18 závodů): 1. Hamilton 14, 2. Räikkönen 11, 3. Heidfeld 11, 4. Kovalainen 10, 5. Kubica 8, 6. Rosberg (Něm./Williams) 6, 7. Alonso 6, 8. Trulli 5, 9. Nakadžima (Jap./Williams) 3, 10. Bourdais (Fr./Toro Rosso) 2.

Pohár konstruktérů: 1. McLaren-Mercedes 24, 2. BMW-Sauber 19, 3. Ferrari 11, 4. Williams 9, 5. Renault 6, 6. Toyota 5. 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události