Závody dračích lodí jsou tak populárním odvětvím kanoistiky, že se možná objeví i na olympiádě v Pekingu. Symbolicky se tak vrátí do země odkud pochází. Následující video dokládá, že dračím lodím se líbí i na Vltavě.
Čínská tradice
Závody dračích lodí jsou inspirovány dva tisíce let starou tradicí pádlování na takto upravených lodích, která pochází z Činy. Přední část lodi zdobí vyřezaná hlava draka, kterého Číňané pokládají za boha vod. Plavidlo je 12,5 m dlouhé a pohání ho dvacet pádlujících, 10 nalevo a 10 napravo. Posádku pak tvoří ještě kormidelník stojící na zádi a bubeník. Ten sedí vpředu a údery do koženého bubnu udává rytmus pádlování.
Draci se probojovali na olympiádu
Moderní historie dragoboatingu se píše od roku 1976. V tomto roce se uskutečnil první festival dračích lodí v Hong-Kongu. V současné době se závodům na dračích lodích věnuje přes 50 milionů sportovců z více než 50 zemí světa. Existuje i Mezinárodní federace dračích lodí, která pořádá od roku 1995 oficiální mistrovství světa i mistrovství Evropy. Vzhledem k oblibě tohoto sportovního odvětví se uvažuje o jeho zařazení do programu OH v Pekingu.
Závodí se na tratích 250, 500 a 1000 m a 2000m, která se jezdí na kola s otáčkami. Kategorie jsou rozděleny podle věkových kategorií a pohlaví. Nejuznávanější je kategorie OPEN, která nemám žádná omezení.
Česká republika a její úspěchy
Česká republika už v této disciplíně získala řadu úspěchů. Patří mezi ně titul Mistrů světa i Evropy. V reprezentačních výběrech se objevují či objevovali elitní čeští kanoisté jako třeba Martin Doktor nebo nestor české kanoistiky Petr Procházka.