Sport

Dračí lodě a bůh vodního živlu

Dračí lodě a bůh vodního živlu

Závody dračích lodí jsou tak populárním odvětvím kanoistiky, že se možná objeví i na olympiádě v Pekingu. Symbolicky se tak vrátí do země odkud pochází. Následující video dokládá, že dračím lodím se líbí i na Vltavě.


Čínská tradice

Závody dračích lodí jsou inspirovány dva tisíce let starou tradicí pádlování na takto upravených lodích, která pochází z Činy. Přední část lodi zdobí vyřezaná hlava draka, kterého Číňané pokládají za boha vod. Plavidlo je 12,5 m dlouhé a pohání ho dvacet pádlujících, 10 nalevo a 10 napravo. Posádku pak tvoří ještě kormidelník stojící na zádi a bubeník. Ten sedí vpředu a údery do koženého bubnu udává rytmus pádlování.

Draci se probojovali na olympiádu
Moderní historie dragoboatingu se píše od roku 1976. V tomto roce se uskutečnil první festival dračích lodí v Hong-Kongu. V současné době se závodům na dračích lodích věnuje přes 50 milionů sportovců z více než 50 zemí světa. Existuje i Mezinárodní federace dračích lodí, která pořádá od roku 1995 oficiální mistrovství světa i mistrovství Evropy. Vzhledem k oblibě tohoto sportovního odvětví se uvažuje o jeho zařazení do programu OH v Pekingu.
Závodí se na tratích 250, 500 a 1000 m a 2000m, která se jezdí na kola s otáčkami. Kategorie jsou rozděleny podle věkových kategorií a pohlaví. Nejuznávanější je kategorie OPEN, která nemám žádná omezení.

Česká republika a její úspěchy

Česká republika už v této disciplíně získala řadu úspěchů. Patří mezi ně titul Mistrů světa i Evropy. V reprezentačních výběrech se objevují či objevovali elitní čeští kanoisté jako třeba Martin Doktor nebo nestor české kanoistiky Petr Procházka.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události