Motorsport

GP Bahrajnu: Den Ferrari!

Velká cena Formule 1 skončila absolutním úspěchem Ferrari. Vyhrál Massa před Räikkönenem, za nimi skončili Kubica a Heidfeld z BMW.


Průběh závodu:

Start - 15. kolo

Kubica nedokázal udržet díky pozdní startovní reakci svoji pozici. Na první místo se dostal Felipe Massa. Ještě horší start zaznamenal Hamilton, propadl se hluboko do startovního pole. Na třetí místo se dostal jeho týmový kolega Heiki Kovalainen. Aby toho nebylo málo,  Hamilton se dostal do kolize s Renaultem Fernanda Alonsa a přišel o přední přítlačné křídlo. Musel  zajet předčasně k mechanikům, u kterých strávil 11,7 s. V pátém kole vedl Massa, o čtyři sekundy zpět byl Räikkönen a dále Kubica. Hamilton jezdil  díky kolizi z úvodu až na 18. místě.

Felipe Massa  předjel o celé jedno kolo Sutila z týmu Force India a blížíl se k Buttonovi. Ten se po špatném startu propadl až na dvacáté místo. Po dvanáctém kole bylo pořadí závodu nezměněno. Vedl Massa před Räikkönenem a Kubicou. Za nimi jezdil Nick Heidfeld s BMW. Ve čtrnáctém kole zajel Fin nejrychlejší kolo závodu.

16-30. kolo

Robert Kubica zajíždí v 17. kole ke své první plánované zastávce v boxech. Hned za ním navštívil svoje mechaniky Nico Rosberg s Williamsem. Jenson Button a David Coulthard se prali o 19 a 20 místo tak dlouho, až přišel Button o přední přítlačné křídlo. Po návštěvě u mechaniků ale v závodě pokračoval. První zastávku v boxech má za sebou i Kimi Räikkönen. Vrátil se do závodu na pátém místě. Po finském pilotovi se objevil u mechaniků i jeho týmový kolega Massa, který jemu náskok stačil k návratu na první místo. Majitelem nejrychlejšího kola v závodě je v tuto chvíli právě brazilský pilot. Lewis Hamilton jel ve 23. kole na 16. místě.

Ve 29. kole vedl Massa o 4 s před Räikkönenem,  12 s zpět jel Kubica a dalších 5 s ztrácel na brazilského pilota Heidfeld. Hamiltonovi se podařilo ve své stíhací jízdě dostat už na 13. místo. V 37. kole

31. - 57. kolo

Všichni piloti již mají za sebou zastávku v boxech, jako poslední tankoval Nakadžima. Räikkönen zajel nejrychlejší kolo závodu - 1:33:709. V 37. kole to stále vypadá na "double" Ferrari. V čele je Massa, druhý jeho kolega Räikkönen. Nelson Piquet jede smolnou velkou cenu, opět zaváhal a dostal se mimo trať. V 38 kole zajel Räikkönen jako první z Ferrari podruhé do boxů. Hned ho následoval Massa . Zdržel se 8.7sec. Ve čtyřicátém kole dočasně vedou Kubica a Heidfeld, musí ale ještě do boxů. Šestnáct kol před cílem zajel Kubica do boxů a přepustil opět první místo Massovi. Zdržel se 7.2 sec.

Nelson Piquet  toho měl po hodinách v začátku závodu a problémech na trati plné zuby a odstoupil. Jezdci postupně zajíždějí podruhé do boxů. Räikkönen postupně nabírá ztrátu na Massu, čtrnáct kol před cílem činí 7 sec. Minisouboj jezdců BMV po výjezdu z boxů vyhrál Kubica, Heidfeld se zařadil za něj.

Deset kol před cílem si jel Massa neohroženě pro vítězství v GP Bahrajnu. Robert Kubica stáhl v sedmém kole náskok Räikkönen na 3 sec. Pátý Kovalainen zajel nejrychlejší kolo závodu. Tři kola před cílem vedly stále oba vozy Ferrari, Následovali Kubica a Heidfeld z BMW, Kovalainenův vůz McLaren na pátém místě

Cíl

Je dobojováno. Jezdci uhájili svou pozici a projeli cílem následovně:

Massa, Räikkönen, Kubica, Heidfeld, Kovalainen

 

Konečné výsledky:
1. Massa (Braz./Ferrari) 1:31:06,970 (průměrná rychlost 202,974 km/h), 2. Räikkönen (Fin./Ferrari) -3,339, 3. Kubica (Pol./BMW-Sauber) -4,998, 4. Heidfeld (Něm./BMW-Sauber) -8,409, 5. Kovalainen (Fin./McLaren-Mercedes) -26,789, 6. Trulli (It./Toyota) -41,314, 7. Webber (Austr./Red Bull) -45,473, 8. Rosberg (Něm./Williams) -55,889, 9. Glock (Něm./Toyota) -1:09,500, 10. Alonso (Šp./Renault) -1:17,181.


Průběžné pořadí MS (po 3 z 18 závodů): 1. Räikkönen 19 bodů, 2. Heidfeld 16, 3. Hamilton (Brit./McLaren-Mercedes) 14, 4. Kubica 14, 5. Kovalainen 14, 6. Massa 10, 7. Trulli 8, 8. Rosberg 7.
Pohár konstruktérů: 1. BMW-Sauber 30, 2. Ferrari 29, 3. McLaren-Mercedes 28, 4. Williams-Toyota 10, 5. Toyota 8, 6. Renault 6.

 

 

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Motorsport

Důležité Události