Motorsport

První body z MS v motokrosu si rozdělili favorité

Sobotní déšť proměnil valkenswaardskou dráhu v mazlavou pískovou kaši a notně tak ztížil mnohým závodníkům souboj o první mistrovské motokrosové body sezóny 2008. Vražedná kombinace – spousta vody a písek – připravila jezdcům nástrahy v podobě hlubokých, takřka neprůjezdných kolejí, kde závodníci utápěli své stroje až po nádrže a stejně tak i velká jezírka vody, která, i přes enormní nasazení pořadatelů, na trati zůstala, působila motokrosařům nemalé problémy a ne každý se s nimi dokázal poprat.

Jeden jezdec ale působil naprosto vyrovnaně a jeho výkony dávaly tušit, že se na letošní motokrosové MS připravil po všech stránkách dobře a žádný povrch pro něj není nepřekonatelná překážka.

Tím závodníkem je Jihoafričan Tyla Rattray, který popřel všechny fyzikální zákony a dvakrát viděl šachovnicový cílový praporek jako první.

Už v trénincích prokázal, že natrénováno má dostatečně a že vůle po vítězství mu také nechybí.

Když se podíváme do statistik z prvního závodu, tak Tyla Rattray vyhrál vše, co se vyhrát dalo. Patřil mu nejlepší čas ve volném tréninku, stejně tak si počínal i v tréninku předkvalifikačním a jeho výhra v kvalifikační jízdě č. 1 dala jasně najevo, kdo se na Valkenswaard připravil nejlépe.

Zcela logicky pak Rattray vydoloval z prvního letošního závodu plný bodový zisk a ujal se tak vedení v průběžném pořadí seriálu MS pro rok 2008.

Dvě druhá místa a ne zrovna přesvědčivé výkony předvedl úřadující mistr světa Antonio Cairoli, ale celkově druhé místo mu patří právem. Jeho výkon možná trošku snižuje očekávání, co letos předvede ve třídě MX2, protože celou přípravu na šampionát absolvoval na stroji pro třídu MX1 a nebylo tedy dopředu jasné, jak přechod na slabší stroj zvládne.

Cairoli se s tím popasoval po svém a i když v prvních fázích ztrácel jedno místo za druhým, dokázal nakonec vydolovat body svou největší zbraní - obrovským nasazením a vynikající fyzičkou, která mnohým, veskrze mladým jezdcům, chyběla.

Třetí příčka v celkovém pořadí patří domácímu Eriku Eggensovi, který na písku motokrosově vyrostl a i přes svých třicet let věku dokázal úspěšně vzdorovat atakům o deset let mladších závodníkům a nejen to, ale dokázal jim i jednu skutečnost, a sice tu, že věk je pojem relativní a že jsou i tratě, kde se jezdí hlavně ,,hlavou".

Pro pořádek ještě dodejme, že jeden z velkých favoritů na celkové vítězství Tommy Saerle doplatil na kolizi v první jízdě, kdy po jedné jeho chybě následoval pád a odstoupení z první pozice, ale i celkově čtvrté místo je dobrá výchozí pozice do dalších bojů.

Máme tedy za sebou první GP 2008 a na další, kde se 20. dubna hostitelské role ujme Španělsko, jste opět srdečně zváni.

Galaxie sport
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události