Fotbal

Blatter jde hlavou proti zdi

Prezident FIFA Sepp Blatter bude jednat se šéfem UEFA Michelem Platinim o kontroverzním plánu "6+5".

Ten má omezit počet zahraničních hráčů v domácích soutěžích. Nejvyšší představitelé světové fotbalové administrativy spolu chtějí urovnat některé nesrovnalosti. Blatter bude obhajovat plán na konci května na kongresu FIFA v Sydney.

Poháry jen pro vyvolené

O co jde? Následkem globalizace se vytváří fotbalové monopoly, které stahují nejlepší hráče z celého světa. Trofeje za vítězství na evropských a světových kolbištích si pak předávají neustále stejné kluby. Poslední kapkou byla účast tří anglických celků v semifinále Ligy mistrů. V Anglii je ve fotbale nejvíce peněz, proto si mohou dovolit ty nejlepší hráče. Blatterův plán „6+5“ má snížit počet zahraničních hráčů v každém klubu na 5.

Blatter je rebel s příčinou

Platinimu se Blatterův návrh líbí. Neví však, zda je možné ho realizovat. „Plán je kompletně v rozporu s legislativou Evropské unie, která mluví o volném pohybu pracovních sil. Chci tedy s mým kolegou jednat hlavně o tom, jak chce řešit tuto otázku,“ řekl někdejší výborný francouzský fotbalista. „Mohli bychom se pak dostat do rozporu se zákonem, což by mohlo znamenat soud,“dodal Platini.

On si nedá pokoj

Blatterův plán už v Evropském parlamentu navíc jednou velmi tvrdě narazil. Jeho návrh byl  na pořadu jednání na začátku května. Tehdy utrpěl debakl, když proti bylo 518 poslanců a pro pouze 49. Vyhraje Blatter boj s větrnými mlýny? Pokud ano, tak by byl prvním, komu se to podařilo.

jvl, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události