Fotbal

Čeští fotbalisté obhajují na Euru bronz

Vydaří se české reprezentaci vstup do turnaje?

Čeští fotbalisté zahájí se Švýcary v Basileji mistrovství Evropy. První utkání základní skupiny A může hodně napovědět o tom, jaké budou šance jednotlivých týmů na postup do čtvrtfinále. Češi na evropském šampionátě  ještě nikdy nechyběli a tentokrát navíc obhajují třetí místo z předchozího Eura v Portugalsku. Před vstupem do turnaje mají čeští hráči tajné přání navázat na Řeky, kteří před čtyřmi lety dokázali v zahajovacím utkání zaskočit domácí Portugalsko a nakonec celé mistrovství senzačně vyhrát. 


Švýcarsko není favoritem, ale ... 


Proti Švýcarsku se českým fotbalistům daří. Prohráli jen úvodní vzájemné měření sil v roce 1994, poté dvakrát zvítězili. Naposledy v Drnovicích před devíti lety, gólem k výhře 3:0 přispěl Jan Koller. Tehdy ze současného kádru hrál i Tomáš Galásek. V generálce na Euro 1996 Češi vyhráli v Basileji, kde se v sobotu bude hrát, 2:1. Švýcarsko rozhodně nepatří k favoritům šampionátu. "Jenže už mají společně něco za sebou, jsou hodně sehraní a řada z nich hraje v kvalitních soutěžích," argumentuje trenér Karel Brückner před soubojem s výběrem alpské země, jejímž národním sportem je lyžování. Švýcaři navíc srší odhodláním. Možná i proto, že jim vyšly poslední přípravné zápasy, v nichž zdolali slabé Lichtenštejnsko a experimentující Slovensko. Tým kouče Jakoba Kuhna tak nechal zapomenout na předchozí nevydařené testy, v nichž podlehl Německu, Anglii, Nigérii i USA. 


Ani Čechům bookmakeři nevěří 


Český celek byl naopak při prosincovém losování v Lucernu označen za možného favorita turnaje. Jenže pozdější ztráta kapitána Tomáše Rosického tuto nálepku českým reprezentantům vzala a bookmakeři rychle zvyšovali kurzy na triumf svěřenců trenéra Brücknera. Jakoby zapomněli, že v říjnu loňského roku senzačně zvítězili 3:0 v Německu, i když Rosický usedl jen do hlediště. Zatímco v posledních letech čeští fanoušci vyjmenovali sestavu i ze spánku, tentokrát ji až na Brücknera netuší ani většina lidí kolem reprezentace.

rk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události