Motorsport

Kubica si připsal v Montrealu premiérové vítězství

Podívejte se na videoreportáž!


Polák Robert Kubica vybojoval ve Velké ceně Kanady své první vítězství v seriálu formule 1 a dostal se do čela průběžného pořadí. O historický dvojnásobný triumf stáje BMW-Sauber se přičinil na druhém místě Němec Nick Heidfeld.
Kuriózní nehodou v boxech se z boje o vítězství v dnešním závodu vyřadili dosud vedoucí muž mistrovství světa Brit Lewis Hamilton a úřadující světový šampion Kimi Räikkönen z Finska.


Tempo udával vedoucí Hamilton


Lídr šampionátu formule 1 Lewis Hamilton vyhrál kvalifikaci a do závodu odstartoval z první pozice. Druhý nejrychlejší čas zajel Polák Robert Kubica a do druhé řady se postavili úřadující mistr světa Fin Kimi Räikkönen a jeho předchůdce Španěl Fernando Alonso. Po startu si piloti udrželi své pořadí, pouze čtvrtého Alonsa předjel Rosberg. Vedoucí Hamilton zajížděl hned od začátku nejrychlejší časy a v desátém kole už měl náskok čtyř sekund před druhým Kubicou. Vzápětí ale třetí Räikkönen na Ferrari výrazně přidal, zajel nejrychlejší kolo závodu a rychle se dotáhl na druhého Poláka Kubicu.


Hamilton při výjezdu z boxů narazil do Räikkönena


Jako první v Montrealu skončil Sutil z Force India. Svůj kouřící monopost zastavil na trávě u hrazení, na trať vyjelo zpomalovací auto a zmizely tak rozestupy mezi jezdci včetně náskoku vedoucího Hamiltona. Závod se zdramatizoval ve chvíli, kdy prvních osm jezdců zajelo najednou k mechanikům pro palivo a nové pneumatiky. Při výjezdu z boxů ještě svítilo červené světlo a Kubica s Räikkönenem před ním podle pravidel zastavili. Jenže za nimi jedoucí Hamilton neubrzdil a vrazil zezadu do Räikkönena a pro oba závod skončil. Stejně školáckou chybu jako Hamilton udělal i Rosberg. Němec si o Britův McLaren urazil přední křídlo, musel pro jeho výměnu objet celý okruh a tím přišel o šanci na dobré umístění. Navíc Ferrari nezvládlo zastávku u Massy. Brazilec musel o kolo později k mechanikům podruhé a propadl se na konec celého startovního pole.


Na čele se vystřídali jezdci týmu BMW


V tu chvíli vedl Heidfeld na BMW, ale německý pilot ještě nebyl v boxech a když tam ve 28. kole zavítal, natankoval palivo až do konce závodu. Na čele ho vystřídal stájový kolega Kubica, Poláka ale čekala jěště druhá zastávka v boxech. Ve 48. kole vedoucí Kubica zajel do boxů a dokázal se vrátit těsně na prvním místě. Jeho vedení před Heidfeldem uhájil až do cíle a připsal si premiérové vítězství v mistrovství světa vozů formule 1. Třetí v cíli Coulthard získal na sklonku kariéry famózní úspěch.


Výsledky:


1. Kubica (Pol./BMW-Sauber) 1:36:24,447, 2. Heidfeld (Něm./BMW-Sauber) -16,495, 3. Coulthard (Brit./Red Bull) -23,352, 4. Glock (Něm./Toyota) -42,627, 5. Massa (Braz./Ferrari) -43,934, 6. Trulli (It./Toyota) -47,775, 7. Barrichello (Braz./Honda) -53,597, 8. Vettel (Něm./Toro Rosso) -54,120, 9. Kovalainen (Fin./McLaren-Mercedes) -54,433, 10. Rosberg (Něm./Williams) -57,749.


Průběžné pořadí (po 7 z 18 závodů):
1. Kubica 42 bodů, 2. Hamilton (Brit./McLaren) 38, 3. Massa 38, 4. Räikkönen (Fin./Ferrari) 35, 5. Heidfeld 28, 6. Kovalainen 15.


Pohár konstruktérů:
1. Ferrari 73, 2. BMW-Sauber 70, 3. McLaren-Mercedes 53, 4. Red Bull 21, 5. Toyota 17, 6. Williams 15, 7. Renault 9, 8. Honda 8, 9. Toro Rosso 7.

rk, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události