Fotbal

Francie a Itálie jsou na okraji propasti

Finalisté minulého MS ve fotbale jsou krok od vyřažení. Jejich fanoušci při pátečním běsnění zranili 80 lidí.

Fotbalové velmoci Francie a Itálie prožívají těžkou krizi, která může za tři dny vyvrcholit klinickou fotbalovou smrtí. V přímém souboji se poperou o přežití na evropském šampionátu. Ale pozor! Pokud Rumunsko porazí již jistého čtvrtfinalistu Nizozemí, tak Au revoir Francie resp. Arrivederci Itálie.

Zidanova generace přesluhuje

Média v obou zemích mají na věc docela odlišný pohled. Kritický francouzský tisk se opřel zejména do trenéra Domenecha. Pořádně si to slízli také obránci Sagnol a Thuram. Druhý jmenovaný se podle novinářů ocitnul „na konci cesty“. To je vlastně důvod, proč se Francouzi nediví ubohým výsledkům svých reprezentantů.


Zidanovu generaci, která zažila titul mistrů světa i Evropy, prý měla dávno vystřídat nová vlna fotbalistů. Pokud se francouzské deníky vrací k výprasku 1:4 s Nizozemím, tak shodně tvrdí, že rozdíl mezi oběma mužstvy byl absolutní. Výprask má navíc poznamenat jejich psychiku před důležitým zápasem s Itálií.

Italové cíti křivdu a nic než křivdu...

Temperamentní Italové jako v drtivé většině případů hledají příčinu svého neúspěchu u někoho jiného, než u sebe. Ve svém prvním utkání měl výhrady ke gólu Nistelrooije, který měl padnout z ofsajdu. Drtivá většina odborné fotbalové veřejnosti se však shodla na tom, že byl regulérní.


"Zavilost rozhodčích proti Italům nelze nevidět," napsal Il Giornale. "Spiknutí rozhodčích? Pomalu s tím, ale zatím se nikdy nespletli ve prospěch Italů," uvedl Corriere della Sera.


Ofsajdová kauza ovládla i druhý zápas Italů s Rumuny. Tentokrát by si však trenér Donadoni přál, aby gól uznán byl. V údajné ofsajdové pozici totiž stál jeho svěřenec Luca Toni. "Byla to další velká chyba rozhodčích. Pokud by se nestala, postup by pro nás mohl být jednodušší," zlobil se čtyřiačtyřicetiletý trenér. Tentokrát se sudí zřejmě skutečně dopustili omylu.

Běsnění italských tifosi

Na zlo páchané na svých miláčcích se už nemohli dívat fanoušci týmu z apeninského poloostrova. Po remíze s Rumuny zažil Curych pravou italskou noc.


Výsledkem běsnění italských fanoušků byly desítky drobných zranění a jedno vážné, které utrpěl pracovník bezpečností agentury. Jeden z chuligánů ho napadl těžkým předmětem tak brutálně, že 25letý Švýcar musel být se zraněním hlavy a v bezvědomí převezen do nemocnice.

jvl, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události