Motorsport

Transorientální Rallye je těžší než Dakar!

Čeští závodníci si sáhli na dno sil.

Zpět do České republiky se vrátila posádka týmu Offroad.cz, která úspěšně dokončila Rallye Transorientale 2008 - obnovenou soutěž "za čínským drakem."

Dakar zrušen

Když byl zrušen letošní ročník legendární Rallye Dakar, mnoho jezdců vzalo zavděk další maratonskou soutěží Rallye Transorientale. Trasa, která byla dlouhá více než 13 000 kilometrů, vedla z Petrohradu do Pekingu. Etapy protínaly Rusko, Kazachstán a Čínu. Nejdelší měřila přes 800 kilometrů.

Češi: byl to těžší závod než Dakar

Hlavně všudypřítomný písek a nedostatek spánku trápil české truckery, kteří jeli ve složení Zapletal, Janáček, Mikulenčák. Podle jejich ohlasů, které poskytli TV Nova, byli všichni velmi šťastní, že náročný závod dokončili. "Ze čtyřiceti kamionů jich do cíle dojelo čtrnáct. Jsme spokojeni s osmým místem v absolutním pořadí,“ řekl Miroslav Zapletal. "Bylo to jednou tak tvrdé jako Dakar. Všichni jsme si sáhli až na dno sil,“ doplnil svého kolegu Mikulenčák.

Katriňák vyhrál soutěž motocyklistů

Z celkového vítězství se tedy může radovat novozélanďan Stacey, který o 3 hodiny a 6 minut porazil Vilu. Třetí místo si vybojoval Bekx. Závod automobilů vyhrál španělský pilot Monterde.


Životního výsledku se dočkal slovenský jezdec Jaroslav Katriňák, který s motocyklem KTM celou soutěž vyhrál. Jeho náskok činil více než pětadvacet minut. Druhý dojel zkušený Nor Anders Ullevalseter.

Ztráty na životech

Extrémní závod se bohužel neobešel bez obětí. Francouzský motocyklista Philippe Tonin zahynul po kolizi s Kamazem Vladimira Čagina. Stáj Kamaz poté ze závodu odstoupila. Čínský pilot osobního vozu Sü Lang zahynul při nehodě, kdy se při vyprošťování vozu konkurenční posádky přetrhlo tažné lano, a jeho konec zasáhl čínského pilota do hlavy.

hrc, tc.cz, sn
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Motorsport

Důležité Události