Premier League

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Tottenham i bez Kanea porazil United. Citizens zdolali Newcastle

Fotbalisté Tottenhamu i bez kanonýra Harryho Kanea si na domácím hřišti poradili s United a vyhráli 2:0. Uspěli i Citizens, kteří nad Newcasltem zvítězili 1:0. Výsledky Premier League: Liverpool – Bournemouth 3:1, Wolverhampton – Brighton 1:4, Tottenham – Manchester United 2:0, Manchester City – Newcastle 1:0

Premier League

Premier League je nejvyšší fotbalová ligová soutěž v Anglii a jedna z nejprestižnějších světových fotbalových soutěží. Jejím pořadatelem je Anglická fotbalová asociace. O titul mistra Anglie a postup do evropských pohárů zde soutěží kluby jako Manchester United, Liverpool, Chelsea nebo Arsenal. Nejvyšší anglická ligová soutěž ve fotbale vznikla v roce 1992 z dosavadní První divize, existující již od roku 1888. Hraje v ní dvacet týmů, hraje se od srpna do května bez zimní přestávky, systémem každý s každým, dvoukolově. Nejúspěšnějším klubem ligy je Manchester United s dvaceti tituly na kontě. Úřadujícím mistrem je vítěz ročníku 2022/23 Manchester City.

Čtyři nejúspěšnější týmy soutěže postupují do Ligy mistrů, pátý tým se kvalifikuje do Evropské ligy, stejně jako vítěz FA Cupu. Do Evropské konferenční ligy postupuje vítěz EFL Cupu. Vítěz Premier League se s vítězem FA Cupu utká v superpoháru Community Shield. Naopak tři nejníže umístěné týmy sestupují do druhé nejvyšší anglické ligy EFL Championship.

Nejlepším střelcem historie Premier League je Alan Shearer (260 vstřelených gólů), titul brankáře s nejvíce čistými konty drží bývalý český fotbalista Petr Čech, který hrál za klub Chelsea.

V Anglii existuje řada dalších populárních fotbalových soutěží, jako FA Cup (Anglický pohár), EFL Cup (Ligový pohár) nebo EFL Championshipdruhá nejvyšší anglická fotbalová soutěž.