Zpravodajství

U nás sex od 14, ve Vatikánu už od 12

V Česku se mění věk trestní odpovědnosti z 15 na 14 let. Posune se i hranice pro povolený sex.

Nový trestní zákoník nahrazuje dosavadní z roku 1961. Významnou změnou, o které se diskutuje, je povolení sexu už od 14 let.


Přitom 14 ze 41 evropských států má tuto věkovou hranici nižší než 15 let. Ze sousedních zemí je to třeba Německo a Rakousko (obě 14 let). Slováci a Poláci mohou mít legálně pohlavní styk od 15 let. Ze vzdálenějších zemí jmenujme Maďarsko - 14, Itálie - 14, Španělsko -13 let a Vatikán - 12 let. V Chile jsou větší puritáni, sex je povolen až od 20 let.


Lepší je prevence, tvrdí ČBK


“My zastáváme názor, že spíš než trestat je důležitá prevence, jak v trestní a sexuální oblasti. V tradičně náboženských zemích jako např. Malta a Španělsko je z historických a zeměpisných důvodů věková hranice trestní odpovědnosti nižší než u nás,“ sdělila Irena Sargánková z České biskupské konference (ČBK).
Mladí musejí umět říct ne

Lidé mají trošku zkreslený názor a myslí si, že se usiluje o sex od 14 let - nic takového není pravda. Hranice 14 let slouží hlavně pro ochranu mládeže a ta je samozřejmě plně v pořádku," říká sexuolog Radim Uzel.


"Další odpůrci se obávají, že by ze sexu se čtrnáctiletými mohli profitovat pedofilové. Tady bych se taky nebál, lidé s touto úchylkou vyhledávají děti bez sexuálních znaků," uvedl Uzel. "Když se podíváte na některé čtrnáctileté dívky, těžko poznáte, že jim je tak málo,“ dodal sexuolog.


Klaus protestoval


Proti sexu od 14 let se ozval i český prezident Václav Klaus. “Za diskutabilní považuji snížení hranice trestní odpovědnosti a snížení hranice dovolené sexuální aktivity. Mimořádně absurdní je navíc spojování těchto dvou věcí," píše Klaus na svých webových stránkách.


"Hranice 15 let pro trestní odpovědnost má u nás hlubokou tradici i závažné důvody. Snížení hranice povede k posílení alibismu rodičů a ke kriminalizování často velmi nezralých mladých lidí,“ dodal prezident.


Sex učitelky se čtrnáctiletým. Potrestat?


Učitelka základní školy v Kladně v říjnu 2007 souložila s žákem přímo v kabinetu. Při sexu je nachytala ředitelka. Učitelka dostala hodinovou výpověď a zakázali jí vstup do školy.


Pokud by nový trestní zákoník tehdy platil, nebylo by možné učitelce dokázat trestný čin.


Ján Schürger, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz