APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Televizní noviny před 15 lety: Vražedný podfuk jménem LTO

19. únor 1994: V hlavní roli poprvé lehké topné oleje, jeden z největších skandálů devadesátých let

Televizní noviny začínají toho dne s odzbrojujícím optimismem. Ruský ministr zahraničí Kozyrev v Praze ujišťuje, že Rusko už nikdy nebude považovat Českou republiku za sféru zájmů a že si zkrátka můžeme dělat, co chceme. "Máme romantické vztahy," říká Kozyrev a jede si za prezidentem Havlem na Hrádeček porozprávět jako demokrat s demokratem.


Následuje další reportáž a málokdo z diváků tuší, že poprvé vidí něco, co se později stane jednou z temných ikon rané fáze českého kapitalismu. Reportér Martin Mrnka na scénu uvádí cisterny s domnělým lehkým topným olejem, který  se pak podvodně měnil na motorovou naftu. Daňové podvody, dalekosáhlé machinace, podnikatelští bílí koně a nájemné vraždy - o tom všem jsme se měli teprve dozvídat. Ale tento den naše nevědomost pomalu končila a stojí za to si to připomenout.


Každý den vám na tomto místě přinášíme výběr z TN před patnácti lety z archivu TV Nova. Zařazujeme pouze příspěvky, na které vlastníme vysílací práva a chybí tedy agenturní zahraniční a sportovní zpravodajství. Ani domácí reportáže nejsou v kompletním počtu. Jednotlivé příspěvky jsou však kráceny v minimální míře pro autentičtější vzpomínku na tehdejší podoby televizního zpravodajství.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz