Zpravodajství

Nováková: záznam hajlování neonacistů jsme předali policii

Nováková: záznam hajlování neonacistů jsme předali policii
Zdroj: TN.cz

Hostem nedělního ON-LINE rozhovoru byla místopředsedkyně Židovské liberální unie Jiřina Nováková.

S extremistickými setkáními se v posledních dnech doslova roztrhl pytel. V sobotu odpoledne pochodovalo Plzní na dvě stovky neonacistů. Prostestovali proti sionismu. Policie zatkla dva muže. Jeden si zakryl obličej a druhý měl na oděvu fašistické symboly. Podrobnosti o protestním pochodu si přečtěte ZDE.

V neděli se sešli zástupci Národní strany na pražském Klárově a na zhruba šedesát příslušníků Dělnické strany vyrazilo na pochod sídlištěm Janov v Litvínově.


Jiřina Nováková je místopředsedkyní Židovské liberální unie, která pořádá bohoslužby k šábesům i židovským svátkům, vydává časopis Hatikva a je členem součástí Federace židovských obcí.

V České republice je 10 Židovských obcí a zhruba dvě desítky přidružených organizací, Židovská liberální unie patří právě do jedné z nich.

Náplní její práce je především prevence a zamezování zločinného projevování antisemitismu. Sdružení navíc nespolupracuje s Antifou, jak si někteří čtenáři myslí, ale jsou jim jen blízké některé protirasistické postoje organizace.

Unie se navíc účastnila všech pochodů neonacistů v Plzni a patřičně proti nim protestovala. Na jedné demonstraci židovští aktivisté pořídili záznam hajlování a antisemitických výkřiků před plzeňskou synagogou, materiál předali policii.
 

Židovské organizace nemohou zabránit neonacistickým pochodům, podle Novákové záleží na rozhodnutí města a policie. Místopředsedkyně ale připouští, že Česká republika patří mezi země s minimálními projevy čistého antisemitismu.

Rozhovor

ina, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz