Zpravodajství

Havel podpořil zelené. Srovnal továrny s koncentráky

Exprezident Václav Havel před eurovolbami veřejně podpořil Stranu zelených. Promluvil na partajní tiskové konferenci.

V úvodu tiskovky předseda zelených Martin Bursík prohlásil, že zelení jsou jiní než ostatní strany. Kampaň prý nechtějí stavět na tématech z domácí politiky. Voliče před volbami do Evropského parlamentu budou lákat hlavně na zelenou ekologickou kartu.Poté se ujal slova Havel. "Sedím-li zde jako sympatizant Strany zelených, není to proto, že bych byl náhle osvícen. Já jsem zelený vlastně celý život. Byl jsem zelený dřív, než se pan Bursík narodil,“ rozesmál Havel hostitele.

"Je to proto, že se mi zdá být situace vážná. Vytvořily se podmínky k nepříliš dobrému vývoji v této zemi,“ zdůvodnil podporu zelených Havel.

Exprezident kritizuje velké strany

"Zdá se mi, že ty dvě velké strany jsou si velmi podobné ve svém technokratismu, přistupují na ideu, že růst musí růst a růst a růst,“ pokračoval exprezident.

"Myslím, že kolektiv té strany (zelených) je ohromně důležitý jako alternativa k těm stranám, které sice velmi ohnivě spolu zápasí, ale přitom jsou si v něčem podobné jako vejce vejci,“ neodpustil si Havel zjevnou kritiku ODS a ČSSD.

Pak už Havel pokračoval obecnými úvahami. "Naše krajina je ničena pásmy průmyslových zón a skladišť. Přestáváme poznávat, co je město, co je vesnice, co je město, co je les. Velké území bylo za poslední léta okupováno neurčitou masou věci a půjde-li to tak dál, nebude mít naše vlast na konci století žádnou krajinu,“ prohlásil.

Továrny jako koncentráky

Nakonec Havel učinil kontroverzní přirovnání. Kritizoval výrok "jednoho politika“, že by mladoboleslavská škodovka měla vyrábět víc aut, aby lidé měli práci. "Mně to připadá lehce zrůdné. To je jako kdyby někdo řekl, že je dobré mít koncentrační tábory, aby tam dozorci a věznitelé měli co dělat,“ řekl Havel.

Kromě Havla přišli Stranu zelených podpořit umělci, například herečka Eva Holubová, filmařka Olga Sommerová nebo divadelník a režisér Ladislav Smoljak.

mad, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz