Zpravodajství

Křišťálové housle váží skoro osm kilo. Hudebníci kolabují

Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově dostalo dočasně do své sbírky unikátní kousek - křišťálové housle.

Krucemburský sklář Jaroslav Šlechta vyrobil přesnou kopii dřevěného nástroje - jenomže jsou ze skla. Mají hned několik nej: váží 7,6 kilogramu, jsou celé z broušeného křišťálu a mohly by být i funkční.

 

"Sice nemají ozvučnou desku, ale kdyby se na ně dal elektrický snímač, hrály by,“ tvrdí autor houslí Jaroslav Dave Šlechta. Problémem je podle něj ale to, že jen málokterý houslista by tak těžký nástroj udržel delší dobu.

 
Křišťálový nástroj starý šestadvacet let procestoval celý svět a nyní se dostane i do české verze Guinnessovy knihy rekordů. "Kdysi jsme se o tom bavili s autorem první české knihy rekordů Ladislavem Kochánkem, ale po jeho smrti z toho sešlo,“ říká Šlechta. Nynější vydavatel, pelhřimovská agentura Dobrý den, už ale se zápisem počítá. "Po 26 letech ji tam určitě dáme,“ tvrdí Luboš Rafaj z agentury Dobrý den.

 
Křišťálové housle jsou podle Šlechty neprodejné, i když zájemci by prý byli. "Před několika lety za mnou dokonce přišla policie, abych je schoval, že prý si jejich krádež objednal za půl milionu nějaký Němec." Až do konce prázdnin teď budou k vidění v Pelhřimově.

Dušan Vrbecký, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz