Zanedlouho bude podepsána nová vyhláška Ministerstva dopravy (MD), ve které bude nově definováno, co má mít autolékárnička. Přibude například rouška na dýchání nebo leták o postupu při podávání první pomoci.
Podobný leták je dnes už povinný na Slovensku. Před nedávnem vstoupil v platnost tamní zákon a policie hned začala vybírat pokuty. Bohužel i od cizinců, i když ti se musí řídit pravidly své země. Tématu jsme se věnovali ve zvláštním článku.
Novela byla připravena společně se záchranáři. Ti poukazovali na to, že v lékárničce sice je obvaz nebo nůžky, ale nejčastějším problémem je to, že jejich kvalita je na strašné úrovni. Nůžky ani neustřihnou obvaz, který je krátký a řídký. Zranění lidé a ti v šoku mají být v teple, takže by měla přibýt izotermická přikrývka.
Velmi potřebnou je také nová rouška pro umělé dýchání z úst do úst. Tato "resuscitační maska s antibakteriálním filtrem“ nahradí roušku, která je v lékárničce prakticky k ničemu.
Povinná vesta i záznam o nehodě
Nová vyhláška by měla začít platit až v roce 2011, takže řidiči by měli mít dost času na výměnu lékárničky. V inovované verzi zákona ale také najdeme několik novinek, které dnes byly pouze doporučené. Tak například bude povinná reflexní vesta při každém vystoupení z vozidla při nehodě, poruše apod., nebo bude povinností řidiče mít ve vozidle protokol o nehodě. O něm jsme psali v tomto článku.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz