APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Tatry v plamenech. Požár zničil lanovku, v akci vrtulníky

Hory, kam směřují každoročně tisíce Čechů, postihl velký požár. Hasiči s ním bojovali celý den.

Až v pátek vpodvečer si v Tatrách vydechli. Po téměř čtyřiadvaceti hodinách se slovenským hasičům podařilo uhasit požár v Jamnické dolině v Západních Tatrách.

 

Zdroj: tvnoviny.sk


Požár vypukl v noci na pátek na mýtině v těžko přístupném terénu a zasáhl část Jamnické doliny na území Tatranského národního parku. Hasičům se ho podařilo definitivně zlikvidovat v pátek krátce po páté hodině večer.


Proti požáru bojovaly zhruba dvě desítky hasičů, přesto se plameny z plochy 100 krát 100 metrů rozšířily na plochu 100 krát 200 metrů. Práci jim totiž kromě nepřístupného terénu ztěžoval také nedostatek vody. S hašením proto pomáhaly dva vrtulníky, které plameny hasily pomocí obřích vaků naplněných vodou. Tu nabíraly ze dvou nádrží, které hasiči připravili.


Lanovka na odpis


Požářiště v noci z pátku na sobotu hlídala šestice hasičů pro případ, že by vítr znovu oheň rozfoukal. Příčiny ohně se v současnosti vyšetřují. Podle předběžných informací požár způsobili lesní dělníci, kteří stahovali dřevo. Škody zatím nebyly vyčísleny. Oheň však zničil lanovku a jeden z hasičů utrpěl lehké poranění nohy, uvedl server tvnoviny.sk.


V Jamnické dolině se v současné době těží dřevo ze stromů popadaných a vyvrácených při větrné smršti, která Tatry postihla před dvěma lety.


Požár v dubnu


Požár ničil Tatry už letos na konci dubna. Plameny zasáhly přibližně sto hektarů lesa v Kežmarských Žľabech a rozšířil se i do nejpřísněji chráněných území parku. Požár poničil lesní porost v Národní přírodní rezervaci Mokriny, která leží v páté nejpřísněji chráněné zóně Tatranského národního parku.

 

ora, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz