Zpravodajství

Slováci zakázali vstup maďarskému prezidentovi

Diplomatická přestřelka? Spíš rovnou diplomatická válka se rozhořela mezi Slovenskem a Maďarskem.

Maďarský prezident László Sólyom v pátek nepřekročí slovenskou hranici, aby se zúčastnil slavnostního odhalení sochy sv. Štěpána v Komárně.
 

Sólyom zůstal na maďarské straně mostu mezi městy Komárno a Komárom. Tam při tiskové konferenci oznámil, že neporuší diplomatický protokol a pokud si ho Slováci na svém území nepřejí, nevstoupí na něj.
 

Maďarský prezident tak reagoval na oficiální slovenskou diplomatickou nótu, v níž mu Bratislava odepřela vstup na slovenské území. Slovenský premiér Robert Fico v této souvislosti uvedl, že Slovensko ale nebude zákaz vstupu maďarského prezidenta na své území nijak "mocensky vynucovat".


Pokud by Sólyom přesto chtěl hranici překročit, byl by podle slovenského premiéra pouze na hraničním přechodu upozorněn, že není vítaný a že svým vstupem na území Slovenska poruší mezinárodní a slovenské právo.


László Sólyom měl v úmyslu jet do Komárna, které je převážně maďarské, odhalit sochu sv. Štěpána, tedy prvního uherského krále Štěpána I. Ficovi vadí, že odhalení sochy se nezúčastní žádný slovenský politik a Sólyom neprojevil zájem o setkání nejvyššími politickými představiteli Slovenska.


"Co tím chtěl říci? Že nerespektuje slovenskou hlavu státu?" zeptal se před novináři Fico. Připomněl také nevhodný termín návštěvy. Maďarský prezident chtěl na Slovensko přijet v den výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy na území bývalého Československa.


Páteční návštěvu Slovenska opakovaně nedoporučoval maďarskému prezidentu také šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčáka prezident Ivan Gašparovič. Oba označili Sólyomovu soukromou cestu za nevhodnou.


"Máme důvody domnívat se, že tato návštěva ublíží slovensko-maďarským vztahům. Jestli prezident László Sólyom nechce, aby k tomu došlo, návštěvu neuskuteční," konstatoval Lajčák po setkání s maďarským velvyslancem Antalem Heizerem, jehož si předvolal k jednání na čtvrtek večer.


Lajčák již před několika dny poukázal na dva momenty, které činí Sólyomovu návštěvu Slovenska mimořádně nevhodnou. Podle šéfa slovenské diplomacie jde o napjatou atmosféru mezi Slovenskem a Maďarskem v době, kdy vztahy obou zemí zatěžuje polemika kolem slovenského jazykového zákona, kterou Sólyom ještě "opepřil" prohlášením, že úkolem státu je pomoci zajistit Maďarům v zahraničí, aby byla maďarština uznána jako úřední jazyk v regionech, kde žijí.


Druhým kontroverzním momentem je podle Lajčáka termín návštěvy. Maďarský prezident ji naplánoval na tento pátek, kdy si Slovensko spolu s Českem připomíná 41. výročí vpádu armád pěti členských zemí Varšavské smlouvy – Sovětského svazu, Bulharska, Maďarska, Německé demokratické republiky a Polska – do bývalého Československa.


Za nevhodnou označili slovenští představitelé plánovanou návštěvu prezidenta Maďarska již v průběhu tohoto týdne. Podle Gašparoviče, premiéra Roberta Fica i šéfa slovenského parlamentu Pavla Paška není Sólyom v den výročí na Slovensku "vítaným hostem".


Gašparovič označil soukromou cestu svého maďarského protějšku za nepromyšlené rozhodnutí. Jak dodal, on sám pozvání z Komárna na slavnostní odhalení sochy sv. Štěpána, kterého se maďarský prezident chce zúčastnit, nedostal.


Gašparovič totiž již dopředu podmínil svou účast na tomto aktu tím, že zároveň bude odhalena socha Cyrila a Metoděje, kterou převážně maďarské Komárno postaví na důstojném místě. Takovou sochu by pak podle slovenského prezidenta mohli odhalit se Sólyomem společně.

 

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz