APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Nová generace ruských bitevníků dokáže zázraky

Útočit až na osm různých cílů současně? To dokáže jen jediný vojenský letoun - Su-35BM.

 

Nedávno jsme psali o vojenském veletrhu a show MAKS 2009. Kromě spousty špičkových strojů se zde představil i jeden unikátní: nová verze už tak dokonalého bitevního letounu Su-35. Vzlétl sice jen krátce, ale přesto všechny, kdo měli to štěstí ho vidět, nadchl svými schopnostmi.

 

Vůbec poprvé se tento letoun pojmenovaný Su-35BM představil veřejnosti už před dvěma roky na stejné show, ale pak o něm moc slyšet nebylo. Kolovaly sice zprávy o tom, jak dokonalý je to stroj, ale důkazy nebyly. Některé náznaky spíš ukazovaly, že Su-35B má docela velké problém – například na jaře 2009 jeden stroj při cvičení spadl a pilot jen tak-tak vyvázl.

 

 

 

Proto se netrpělivě čekalo na letošní MAKS, kde měly letoun dokázat, co všechno dokáže. A opravdu se mu to povedlo! Jeho výkon nadchl všechny, kdo ho viděli. Suchoj předváděl opravdu neuvěřitelné kousky letecké akrobacie, včetně letu po zádech, divokých otoček a loopingů.
 

 

Ale ani božské manévrovací schopnosti  nejsou hlavní silou letounu.  Su-35BM vyniká především špičkovým ovládáním a zaměřováním. Letadlo už vůbec nemá klasické "budíky", místo nich je vybaven čistě digitálními prvky, které ffungují v součinnosti s displeji zabudovanými v helmě pilota.  Pokročilá elektronika čistě ruské výroby tak umožňuje nevídané kousky - například strřelbu až na 8 různých cílů současně. Bitevník může být vybavený 12 raketami najednou, v jeho výzbroji je i 30-mm dělo GSh-301 s pouhými 150 náboji.

 

Zdroj: oficiální zdroj

 

Su-35BM je variantou bitevníku Su-35, na západě známého pod kódovým označením Flanker. Dříve se mu říkalo také Su-27. Jedná se o letadla čtyřapůlté generace, tedy ty nejmodernější, jaké vůbec existují.  Ruská armáda jich má ve výzbroji pouhých 12 kusů, a to přesto, že se vyrábějí už od roku 1992. Při vývoji i testování se obejvila celá řada problémů, se kterými se nepočítalo. Právě model Su-35 BM by my měl klasické, lehce nespolehlivé Su-35 nahradit. Právě na letecké sjow MAKS 2009 podepsala ruská armáda dohodu, která jí má do roku 2015 zajistit 48 špičkových strojů.

 

 

Technické parametry Su-35BM  
Rozpětí křídel 14,70 m
Délka 22,18 m
Výška 6,35 m
Plocha křídel 62 m2
Maximální vzletová hmotnost 35 200 kg
Maximální rychlost 2 400 km/h
Maximální letová výška 18 000 m
Dolet 3200 km, s doplněním paliva za letu až 6500 km
Výzbroj 8000 kilogramů raket na 12 zavěsnících, 30 mm dělo se 150 náboji

 

tn.cz/kar

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz