Zpravodajství

Smrt dětí na Haiti očima svědků. Svědectví na blozích

Blogy humanitárních pracovníku vypráví tragické příběhy Haiťanů. Příběhy záchrany zprostředkovávají všechny světové televize.

Haiti se probudilo do třetího dne zkázy. V noci z úterý na středu se tam otřásla země a podle posledních odhadů v troskách zemřelo 50 tisíc lidí. Záchranné týmy se snaží stále pátrat po těch, kteří mohli pod sutinami přežít. Trosky vydávají těla a také otřesné příběhy.

 

 

Bože, můj život je v tvých rukouNa jednadvacetiletého mladíka spadla pětipatrová budova školy. V troskách ho uvěznil cementový blok. První jeho slova, když mu reportérka podala mikrofon byla: "Bože, můj život je v tvých rukou.

 

O jeho záchranu se snažila především rodina. Pomocí dlát a plamenometů se ho snažili dostat ven. Plamenomet opaloval jeho kůži. Muž ječel bolestí, aby jeho utrpení zmírnili, podávali mu jeho příbuzní vodu.

 

Po mnoha minutách utrpení ho vytáhli ven, ruku měl rozervanou, ale měl ji. Možná mu ji doktoři zachrání…

 


To už ale reportérku táhne pryč žena. Vede ji na opačnou stranu rumiště. Z trosek jsou slyšet hlasy a křik plný utrpení. "Mám tam syna, ale nevím, zda je to ten, který křičí," řekla reportérce žena.


  Svědectví z blogů


Na internetu je popisují očití svědci - především humanitární pracovníci. Jejich blogy zpočátku byly a stále jsou důležitým informačním zdrojem v zemi, která je oslabená letitými konflikty. Podívejte se na reportáž o chudobě v Haiti:

Čechům informace prostřednictvím blogu zprostředkovává například kněz Roman Musil, který působí již osmým rokem v misijní stanici na Haiti. Jeho blog najdete TADY.


Český kněz bloguje z Haiti


"Eva je v Gonaives a nemám o ní žádné zprávy, telefon ani žádný mobilní operátor nefunguje, jen internet přes satelit," napsal Musil 13. ledna o své kolegyni z Charity Evě Dostálové. "Chci se proto za ní vydat, nevím, ale jestli to půjde, poněvadž cesty mohou být na mnoha místech neprůjezdné, prší tu teď týden v tahu, a tak je situace čím dál těžší."


"Eva je v pořádku, asi před hodinou jsem s ní mohl na chvíli přes mobil mluvit, než zase spadnul signál," dopsal Musil o den později. "Říkala jen, že celou noc nespala, protože všichni lidé u sester propadli panice a celou noc ´vyváděli´. (...) Všichni jsme tady velice zdrceni a nejvíce nás trápí naše bezmoc. Modlíme se tedy pokud to jde a o to samé prosíme i vás."

 

Zahraničním svědectvím na blozích se v pátek věnuje internetový portál CNN.


Čtvrtek, 14. ledna, blog Licie Betorové: "Zachránce jsme vrátili zpět do pekla, ze kterého přišel"


"Do našeho centra se včera odpoledne dostal chlapec, kterého uvěznily trosky domu, ve kterém žil s rodinou. Jeho pravá noha byla nadvakrát zlomená a levou nohu měl rozdrcenou od kolene níže," popsala na svém blogu pracovnice Real Hope for Haiti Rescue Licia Betorová, která na ostrově žije od roku 1995.

Zdroj: TN.cz

Otec chlapce se nejdříve u sutin domu v Port-au-Prince zhroutil. Při zemětřesení přišel o manželku a čtyři děti. Podle Betorové byl ale hrozně šťastný, že se mu podařilo vyhrabat ze sutin alespoň jedno dítě - chlapce, kterého odnesl do humanitárního centra, kde pracuje Betorová.


"Když se k nám dostal, jeho levá noha byla studená a zčernalá. Museli jsme jeho otci říct, že nohu amputujeme. Vrátili jsme ho tou větou vlastně do pekla, ze kterého chlapce vynesl," popsala Betorová.


V minulých dnech přinesla média jiné dojemné příběhy. Přečtěte si je:
- Ženu zpod trosek na Haiti zachránila SMS do Kanady
- HAITI: Dívka (13) trpěla 18 hodin pod troskami, bratr se mohl jen dívat

Čtvrtek 14. ledna, blog Gwenn Manginové: "Bože, už nemůžu dál."


"Viděla jsem lidi z haitského Červeného kříže, kteří se snažili zachránit někoho, kdo byl uvězněný v pasti trosek betonové budovy. Ještě žil. Jak jsem tam stála, poslouchala jsem hlasy lidí a mezi nimi byl i zoufalý nářek nějaké ženy. Jedno její dítě vytáhli z trosek mrtvé. Jeho tělo leželo v márnici, která byla kousek ode mě. Byl cítit pach smrti. Pak někdo vytáhl džbán formaldehydu a postříkal jím tělo ve vaku," popsala v blogu Gwen Manginová, pracovnice sirotčince v haitském městě Jacmet.

"Naříkající žena seděla a tiskla se k manželovi. Věděla, že další dítě pod troskami je stále ještě živé. "Čekali jsme, zatímco lidé pokračovali v kopání. Trvalo to nějaký čas, než se k dítěti dostali. Ono ale mezitím zemřelo. Když záchranáři vyšli ze sutin ven a oznámili to ženě, ještě víc se rozvzlykala a přerývaně křičela: Bože, už nemůžu dál."

 


Čtvrtek 14. ledna, blog Davida McDaniela: "Postele plné sutin a kamení"


"Šel jsem dnes dolů vesnicí, míjel jsem mnoho domů, které byly srovnané se zemí. Už nikdy ty budovy nepostavíme. Náš nový domov je nyní všude kolem nás," svěřil CNN v internetovém reportu ředitel charitativní organizace Children's International Lifeline.


"Lidé mě zvou dovnitř domovů. Postele mají plné kamení, jejich nuzně zařízené kuchyně jsou rozházené v rozvalinách," uvedl s tím, že lidé spí na cestách, protože se tam cítí bezpečněji než doma.


I přes obrazy zkázy píší zahraniční média v pátek také o šťastnějších okamžicích. To když se zpod trosek mezi bezvládnými těly podaří vytáhnout někoho živého.


Naděje Haiťanů: pod troskami jsou stále živí


Takové štěstí měl dvouletý Redjeson Hausteen Claude. Trosky rodného domu, který spadl po ničivém zemětřesení, ho pohřbily zaživa. Mezi prachem a kamením čekal Rejeson na pomoc. Boj o svůj život vyhrál. Živého ho vytáhli společně španělští a belgičtí záchranáři.


Jeho otec Reginald nevěřil, že má tolik štěstí, když mu záchranáři očividně nezraněné dítě vložili do rukou.


Dvouletý chlapec sotva věděl, co se kolem něj děje. Strach a vyčerpání jdou mimo něj. Avšak když ho matka Daphnee znovu držela v náručí, jeho oči se rozzářily. Symbol naděje z prachu: on se smál. On žil.


V pátek situace na Haiti vygradovala barikádami z těl obětí. Přímo na ulicích je začali stavět Haiťané, kteří tím protestují proti nedostatku humanitární pomoci. Více TADY a v reportáži:

Dále čtěte:
- Pomoc Haiti: USA 100 milionů dolarů, ČR pět milionů korun

Podívejte se na čtvrteční reportáž o pomoci Haiti:

- Liberečtí dobrovolníci odletí do měsíce na Haiti
- Haiti nestíhá přijímat letadla s pomocí. USA zastavily lety
- Fotbalista Altidore odjede na Haiti hledat pohřešované příbuzné
- ON-LINE: Záchranář o vyprošťování ze sutin
- HAITI: Zoufalství bez léků a zpráv, lidé hledají příbuzné na webu
- Armstrong daroval obětem zemětřesení na Haiti 4,5 milionu korun

hav, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz