Zpravodajství

Seznamte se: ČZ 805 - nová útočná puška pro českou armádu

Česká zbrojovka vyvinula novou zbraň. Útočná puška ČZ 805 má nahradit samopal vzor 58, který armádě slouží už padesát let.

Nově vyvinutá útočná puška ČZ 805 má několik velkých výhod. Tou největší je modularita, což  je možnost rychlé přestavby zbraně na jinou ráži. Žádná jiná puška to prý nedokáže.


Útočnou pušku ČZ 805 lze nastavit na tři různé ráže. "Má sklopnou teleskopickou pažbu, výměnný zásobník a je vyrobená z vysoce odolných moderních materiálů,“ vyjmenovává některé přednosti nové útočné pušky její konstruktér Radek Hauerland.


Příslušenství zbraně je nastaveno na úroveň, která je standardní u ozbrojených sil NATO. Puška má optiku s nočním viděním, nůž a podvěsný granátomet. "Vývoj trval dva a půl roku. Vyvíjeli jsme pro armádu celý program – pistoli, samopal, pušku, granátomet a odstřelovací pušku,“ říká Hauerland. Celý program stál podle Hauerlanda přes sto milionů korun.

Zdroj: Oficiální zdroj

 

Zbraň má účinný dostřel půl kilometru a za jednu minutu vypustí z hlavně až 740 ran. Srovnávat ji se samopalem vzor 58 je prý nemožné. "To je jako kdyby jste srovnávali wartburga s mercedesem,“ usmívá se bývalý policejní lektor pro speciální zbraně Pavel Černý.

 

"Zpětný ráz a nulový zdvih dělá z ČZ 805 pušku budoucnosti,“ Černý. Puška dokáže opakovaně, velmi rychle a přesně zasahovat cíl. ČZ 805 umí používat také různé typy zásobníků. "Ve srovnání s konkurencí nemá zbraň žádné nedostatky,“ uzavřel své kladné hodnocení nové útočné pušky ČZ 805 Pavel Černý.

 

Česká armáda si objednala útočných pušek ČZ 805 sedm tisíc. Experti nesouhlasí s tím, že armáda chce zbraně slabší ráže. "Věřím, že dojdeme v jednáních s armádou k tomu, že budeme dodávat i silnější ráži,“ řekl ředitel České zbrojovky Lubomír Kovařík.

 

Česká zbrojovka se uchází se svojí útočnou puškou ČZ 805 o vstup i na asijský trh. Pokud se jí podaří zvítězit v dalším výběrovém řízení, pošle 70 tisíc pušek ČZ 805 do Indie. 

s přispěním Pavla Šuby, tn.cz / hru

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz