Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka potvrdil, že stát bude zamítat všechny žádosti o vrácení zaplaceného sociálního pojištění.
V reakci na verdikt Nejvyššího správního soudu (NSS) z minulého týdne budou okresní správy sociální zabezpečení zamítat všechny žádosti o vrácení sociálního pojištění, které bylo zaplaceno v prvním pololetí roku 2007.
Ve čtvrtek to prohlásil ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka. "Velmi významné je rozhodnutí soudu pro případné další žadatele o vracení z hlediska samotného odůvodnění rozhodnutí NSS, protože z něj vyplývá, že povinnost platit v roce 2007 nebyla zrušena ani se nezměnil výpočet tohoto placení," řekl ministr.
Nejvyšší správní soud na konci února zrušil průlomové rozhodnutí nižší instance, podle níž nemusela firma kvůli chybě v zákonu platit sociální pojištění. Více čtěte tady.
Firma Ježek software, která celý spor vyvolala, využila chyby v zákoně a od ledna až do června roku 2007 neodváděla sociální pojištění za své zaměstnance. Představitelé firmy si totiž všimli, že ze zákona vypadla věta o vyměřovacím základu, ze kterého se pojištění vypočítává.
O vrácení peněz za sporné období žádaly i další firmy. Celkem bylo ve hře až 100 miliard korun. Soud ve svém verdiktu kritizoval chaotický a nepřehledný legislativní proces.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz