Města prověřují, zda neporušují zákon zadržovacím právem
Aktualizováno
23:51, 20. 4. 2010
Velký ohlas vzbudila naše reportáž o řidiči, kterému po sedmi měsících přestaly brněnské komunikace zadržovat odtažené vozidlo.
Reklama
Reklama
Vrátily mu ho i přesto, že nezaplatil jimi vyčíslené náklady a pokutu - tedy 26 tisíc korun. Majitel vozu je přesvědčený, že šlo o neoprávněný odtah. Kauzu tak bude zřejmě řešit soud. Námi oslovení právníci se teď přou o to, kdy má odtahovka právo Vám auto zadržovat a kdy ne.
Po pondělní kauze, kdy se brněnské úřady rozhodly vrátit panu Klestilovi zadržované auto, se města jako Praha nebo Ústí nad Labem snaží prověřit u svých právníků, jestli sama neporušují zákon.
"Já si rozhodně nechám zpracovat právní analýzu, která bude zhodnocena samozřejmě nezávislými advokátními kancelářemi a podle toho se dál rozhodnu, jakým způsobem bude město Praha postupovat,“ říká Rudolf Blažek z odboru dopravy Magistrátu hl. města Prahy.
Obě města uplatňují takzvané zadržovací právo a podle některých právníků tím porušují zákon.
"I v případě, kdy řidič zaparkuje na místě, kde parkovat nemá, je mu vozidlo odtaženo a nemá na zaplacení pokuty, toto vozidlo mu musí být vydáno, protože nesmí ze zákona uplatňovat zadržovací právo proti zaplacení pokuty," řekl televizi Nova právník Pavel Rameš.