APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Nepovolenou rychlost už měří satelity

Nepovolenou rychlost už měří satelity
Zdroj: TN.cz

Doba, kdy nám přijde fotka ze satelitu, že jsme jeli moc rychle, už není moc daleko.

Už minulý rok jsme psali o systému, který sleduje testovací autobusy v Londýně. Satelit spolupracuje s GPS navigací ve voze a sleduje v jakémkoli úseku průměrnou rychlost. Autobusy měly také akustickou signalizaci, že povolenou rychlost překročily.

ČTĚTE TAKÉ: Velký bratr tě sleduje, i když řídíš


Jenže na přelomu roku přikročil Londýn k zásadní změně. Celoplošně na svém území omezil rychlost, takže zde neexistují výjimky. Satelit tak má zjednodušenou úlohu a jeho sledování tak může být efektivnější.


Londýn proto přikročil k druhé fázi testování. Nyní se do ní zapojují i osobní vozy. Satelit je přes GPS navigace sleduje a vyhodnocuje jejich průměrnou rychlost. Kamerový systém klasických radarů pak sleduje značky projíždějících vozidel a komunikuje se satelity. Satelit se tak nemůže splést, ani když vůz vjede do tunelu. Sledování je díky pokrytí země GPS signálem čtyřiadvacet hodin denně a za jakéhokoli počasí.


Ministerstvo dopravy ale nehodlá výsledky komentovat. Celá tahle legrace totiž může vypadat jako špionáž a nepřípustné zasahování do soukromí. Takže čím míň informací budou média mít, tím pro ministerstvo lépe.

jč, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz