Zpravodajství

Jóga a pilates - cvičení pro každého

Jóga a pilates - cvičení pro každého
Zdroj: Oficiální zdroj

Už dost vymlouvání, že jste na cvičení stará nebo unavená. Jógu a pilates můžete cvičit i vy.

Rozhodli jste se zhubnout, ale nechce se vám do posilovny mezi upocené a uhekané "borce", z aerobiku a běhání vás bolí kolena a kolo si pořizovat nechcete, protože je drahé?

Konec výmluv, hýbat se můžete i vy. Pokud totiž najdete chuť, je tady cvičení, které se hodí pro těhotné i ženy po šedesátce. Stačí jen chtít. Řeč je o józe a pilates. Přestože na první pohled tato cvičení vypadají jako pouhé protahování, které nemá žádný efekt, obě posilují hluboce uložené svaly a jsou rozhodně náročnější, než se zdají.


Naučí vás správné držení těla

Pilates je metoda cvičení nazvaná podle pana Josepha Hubertuse Pilatese. Dnes se o ní mluví jako o "inteligentní gymnastice“. Ovlivňuje svalstvo zádové, břišní a hýžďové, čímž vytváří základ správného držení těla. Rovněž rozvíjí sílu, ohebnost, pružnost, rovnováhu, koordinaci a věnuje se také správnému dýchání.


PSALI JSME:

Nedaří se vám zhubnout? REALITY SHOW vám pomůže

Hubnout se dá různě, nemusíte rovnou do posilovny

Hubnutí: zdravější jídelníček se prodražit nemusí

Principem cvičení je soustředěné, plynulé provádění cviků. Přesně si uvědomujeme celý průběh pohybu. Velmi důležitá a žádoucí při cvičení je námaha, ne však přepínání. Proto při cvičení individuálně dbáme na to, aby počet opakování jednotlivých cviků nevedl k únavě svalů, k vyčerpání, ale aby cvičení naopak dodávalo tělu energii, pohodu a příjemný pocit.

Mimořádné na této metodě je, že s každým cvikem ovlivňujeme a stabilizujeme střed těla – nazývaný v této metodě "powerhouse“. Během celého cvičení se snažíme a učíme provádět pohyby z centra do periferie. Už při vlastní představě pohybu, který chceme provést, aktivujeme "powerhouse“ a tím hluboký stabilizační svalový systém těla.

Silný a správně aktivovaný střed těla vytváří předpoklady pro správné držení těla a může ochránit především naše záda, ale i ostatní klouby a svaly před poraněním.


Napomáhá hubnutí i snižování úzkosti


Jóga na první pohled působí jako pouhé protahování, nicméně zdání klame, šetrným způsobem zvyšuje pružnost těla, hybnost kloubů i páteře, odstraňuje svalovou nerovnováhu. Díky meditačním, koncenračním a relaxačním technikám, které jsou rovněž součástí cvičení, působí pozitivně na psychiku.

Zdroj: Jindřich Kodíček

A co je důležité – cvičení není omezeno věkem. Respektuje totiž individuální možnosti každého a pomáhá mu postupně zvyšovat tělesnou i psychickou kondici.

  Druhy jógy
Ashtanga Vinyasa - velmi dynamický styl jógy. Jeho základem je vědomý způsob dýchání a na něm postavené série pozic, které mohou být výzvou i pro ty nejnáročnější.
Bikramjóga - sestava 26 pozic, která se cvičí v místnosti o teplotě 28 °C. Napomáhá zlepšení fyzické kondice i vnitřní očistě těla.
Hathajóga - upřednostňuje pomalé pohyby, plynulost a výdrž v pozicích. Cvičení reguluje dýchání, vede k masáži vnitřních orgánů, povzbuzuje látkovou výměnu, žlázy s vnitřní sekrecí, uvolňuje klouby a páteř.
Integrální jóga - patří k pomalejšímu typu cvičení, rozhýbe a protáhne celé tělo, jde o relaxační cvičení.
Jengarjóga - velmi důkladná forma , která se zaměřuje na detaily. Klade zásadní důraz na bezvadné vyrovnání těla podle tělesné osy.
Kundalinijóga - asi nejvšednější ze všech jógových disciplín
Powerjóga - dynamická jóga je zajímavou alternativou také například k aerobicu nebo pilates. Narozdíl od tradiční jógy, kde se v jednotlivých pozicích setrvává poměrně dlouho, se v power józe pozice dynamicky střídají. Důraz je kladen na sílu a ohebnost. Proto je proto fyzicky náročnější než tradiční jóga a může proto pomoci i při hubnutí nebo udržení váhy.
Satjánandajóga - zahrnuje vnitřní očistné techniky i meditaci , klade důraz na duchovno a sebeuvědomování.
Zdroj: FITHALL.cz

Kromě toho, že zvyšuje pružnost svalů, má jóga mnoho pozitivních účinků na organismus. V první řadě zlepšuje soustředění, její pravidelné cvičení pomáhá snižovat krevní tlak a stabilizovat tepovou frekvenci.

Příznivě působí na snížění hladiny cukru v krvi, protože pravidelné cvičení jógy přispívá i ke snižování hmotnosti. A v neposlední řadě snižuje hladinu kortizolu, což pomáhá lépe zvládat stres a úzkost.


Výhodou tohoto cvičení je i to, že se dá cvičit takřka všude, kde se cítíte dobře. Jediné, nač je třeba dát si pozor, je teplota. Neměla by vám být zima, aby nedošlo ke zranění svalů, svalových úponů.

Jóga nebo pilates?
 

Někomu se možná může zdát, že obě popsaná cvičení jsou téměř stejná. Přestože obě napomáhají k posílení celého těla, rozdíly najdeme. Jóga narozdíl od pilates stimuluje funkci vnitřních orgánů, má velký vliv na psychický stav člověka.

Záleží však na typu jógy. Existuje totiž několik typů tohoto, takže si vyberou i ti, jimž klasická jóga z nějakého důvodu nevyhovuje.

Pokud máte chuť zkusit jógu nebo pilates, na portálu FITHALL.cz najdete celou řadu videí, podle nichž mohou cvičit začátečníci i pokročilí. Hýbat se tak můžete v pohodlí vašeho domova.
 

kor / FITHALL.cz, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz