Zpravodajství

Radnice vyhazuje důchodkyni z bytu, přestože za něj řádně platí

Čtyřiadvacet let platí Libuše Pastelaková z Ostravy řádně nájem v obecním bytě, přesto ji radnice vyhazuje na ulici.

Neuvěřitelné praktiky, které si nezadají s mafiánskými metodami, používají úředníci radnice Ostravy-Mariánských Hor vůči důchodkyni Libuši Pastelakové (69), když jí nařídili do dvou týdnů vyklidit byt, aniž by k tomu existovaly zákonné důvody.

"Před několika dny ke mě do bytu vtrhla starostka Liana Janáčková s městskými strážníky, a arogantně mi řekla, že musím byt opustit, protože v něm nebydlím. A dala mi čtrnáct dnů na vyklizení s tím, že když to neudělám, přijdou oni, a byt vyklidí sami,“ říká šokovaná Libuše Pastelaková s tím, že ani v nejmenším nechápe, proč by měla byt vyklízet.

"Čtyřiadvacet let tady bydlím, nájemní smlouvu mám na dobu neurčitou, platím nájem, žádné dluhy nemám, problémy nedělám, a oni zničehonic přijdou a vyhazují mě na ulici, aniž by k tomu měli důvod, nebo aspoň nějaký papír, který by je k tomu opravňoval. Nic písemně mi nedali, prostě mi jen nařídili vypadnout. Já jsem z toho na hroucení,“ říká zoufale důchodkyně.

Starostka Ostravy-Mariánských Hor a senátorka Liana Janáčková nejprve odmítla kauzu jakkoli komentovat, později se přece jen telefonicky ozvala. „Ta paní sice nájem opravdu platí, ale v tom bytě nežije. Ona bydlí u souseda nad ní, a z bytu má skladiště. To ale nebyl striktní vyhazov, to bylo jenom to, že když tam nebydlí, a my byty potřebujeme, tak jsme ji vyzvali, aby byt vrátila, že ho zbytečně platí,“ říká starostka Liana Janáčková.

Proti její verzi se však Libuše Pastelaková vehementně ohrazuje. "Já v bytě normálně bydlím, kde jinde bych žila? Jen se starám o nemocného souseda nade mnou, který potřebuje celodenní péči. A za to mám pykat tím, že mě vyhodí z bytu? Navíc, jestli se ohánějí tím, že potřebují byty, tak to je nesmysl, protože jen u nás ve vchodě jsou dva byty volné. Jeden je šest roků nevyklizený po paní, která zemřela, druhý je prázdný dokonce deset let,“ říká se slzami v očích důchodkyně.

"A co se toho skladiště týče, je pravda, že tady v bytě mám plno krabic, ale v nich mám uložené svíčky a vánoční ozdoby, protože já vyrábím na živnostenský list vánoční i adventní věnečky, svícny a tak dále, a tento materiál musím mít v čistotě,“ vysvětluje Libuše Pastelaková, která sepsala proti postupu starostky stížnost a podala ji na ostravský magistrát. „Doufám, že mi pomohou tuto situaci vyřešit,“ vrtí nevěřícně hlavou žena.

Podle místopředsedy Sdružení nájemníků ČR Jana Vozárika nemůže radnice nikoho takovýmto stylem z bytu vystrnadit. „Jestliže paní Pastelaková řádně platí nájem, má platnou nájemní smlouvu, a nedělá nic špatného, nikdo ji jen tak nemůže vyhodit z bytu,“ potvrzuje Jan Vozárik. „A pokud paní nedostala písemnou výpověď, tak je postup radnice nezákonný,“ dodává Vozárik, podle něhož by se Libuše Pastelaková neměla nechat úřadníky zastrašit, a rozhodně by neměla byt opouštět.

Marek Švidrnoch

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz