APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Surově ubil dvouleté dítě. Dostal dvanáct let

Surově ubil dvouleté dítě. Dostal dvanáct let
Zdroj: oficiální zdroj

Krajský soud odsoudil Marka Neubauera k 15 letůmvězení. Podle obžaloby loni v září při pobytu u své přítelkyně na chatě na Českokrumlovsku surově napadl a ubil její dvouletou dceru.

Soud při udělování trestu vycházel z posudku soudního lékaře, podle kterého byl Neubauer v době činu ve stavu snížené příčetnosti. Podle soudce Bárty by jinak přicházel v úvahu i vyšší, výjimečný trest. I tak soud uložil trest na nejvyšší možné hranici.

Od nového roku platí za vraždu sazba 15 až 20 let namísto dosavadní sazby 10 až 15 let, Neubauer však čin spáchal vloni. "S přihlédnutím ke způsobu vraždy a k tomu, že obětí bylo malé dítě, soud přistoupil na nejvyšší možnou výši trestu v dané sazbě," řekl v odůvodnění rozsudku soudce Roman Bárta. Neubauer ani obžaloba se k rozsudku nevyjádřili.

ČTĚTE TAKÉ:

Matka odhodila novorozence v igelitce. Obvinili ji z vraždy

Obžaloba vinila Marka Neubauera z toho, že vloni na chatě u své přítelkyně surově napadl a ubil dvouletou Rozárku, její dceru. Dívenka měla hematomy na celém těle, na trupu, končetinách, v tříslech a na hlavě. Měla také praskliny v řitním otvoru. Holčička se v českobudějovické nemocnici podrobila lékařským zákrokům, přes veškerou péči však následující den zemřela.

Podle Neubauera byla však smrt dívky nešťastná náhoda. Obžalovaný ve své výpovědi uváděl, že se Rozárka po večeři pozvracela a uklouzla ve vaně, když ji pak myl. Další zranění prý utrpěla, když v noci spadla ze schodů. "Našel jsem ji pak na zemi, když jsem slyšel ránu. Nikdy bych dítěti neublížil," uvedl Neubauer na svou obranu.

Malou Rozárku hlídal poprvé sám přes noc, s její matkou se Neubauer seznámil asi tři čtvrtě roku před osudným večerem. Na chatě byla dívka ten večer proto, že její matce, Neubauerově přítelkyni, nevyšlo domluvené hlídání.

Soud také vyslechl několik svědků. Ti uváděli, že se k malé Rozárce choval jinak, než k vlastní dceři. Rozárku podle výpovědí třeba nutil i několik hodin nosit břemena, dřevěné bedny, po zahradě. Podle svědků to dělal proto, že mu to poradila lékařka a že je dívka líná a takto má zajištěný dostatek pohybu. Podle dalších výpovědí se v době, kdy dívka umírala v nemocnici, choval zcela normálně a nejevil známky nějakého rozrušení. Tvrdil prý svému okolí, že si Rozárku někam odvezla její matka.

Muže po činu umístila policie do vazby, v jeho bytě zabavila několik CD a DVD nosičů a také černý obušek, na němž expertíza našla stopy lidských alel (genetických materiálů).

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz