Zpravodajství

Bělorusko přeruší tranzit ropy a plynu, pokud Gazprom do 24 hodin nezaplatí dluh

Bělorusko přeruší tranzit ropy a plynu, pokud Gazprom do 24 hodin nezaplatí dluh
Ilustrační foto Zdroj: Mediafax

Bělorusko přeruší tranzit ropy a plynu, jestliže mu Gazprom do 24 hodin nezaplatí dlužnou částku za jejich přepravu, řekl běloruský prezident Alexandr Lukašenko. V pátek to uvedla agentura Ria Novosti.

Minsk trvá na tom, že Gazprom nezaplatil celou částku za přepravu plynu. Podle Běloruska to bylo 260 milionů dolarů (cca 5,4 mld. Kč), ruský plynárenský holding však zaplatil 228 milionů dolarů (cca 4,8 mld. Kč) v souladu s podmínkami smlouvy. Ta stanoví sazbu 1,45 dolaru za přečerpání tisíce metrů krychlových na 100 kilometrů, Minsk chce poplatek 1,88 dolaru.

Ruský Gazprom v pátek nicméně prohlásil, že Bělorusku za tranzit plynu nic nedluží. "Podle současné smlouvy Gazprom Bělorusku nedluží nic," prohlásil mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov.

  

PSALI JSME:

"Znovu jsme varovali vládu - pokud Gazprom nezaplatí v plné výši v nejbližších dnech, bude to znamenat přerušení veškerých služeb pro Ruskou federaci ohledně přepravy ropy a zemního plynu," řekl Lukašenko při jednání vlády v pátek v Minsku.

Běloruský prezident vyzval vládu, aby ho informovala o situaci s řešením bělorusko-ruského konfliktu o plyn. "Můžete jednat, ale máte na to dva dny, už včera jsem to řekl premiérovi a vicepremiérovi," dodal Lukašenko.

Zdroj: Mediafax

Tento týden už se řešil konflikt mezi Běloruskem a Gazpromem kvůli plynu. Bělorusko nezaplatilo dluh za plyn a Gazprom mu v pondělí omezil dodávky tohoto paliva o 15 procent denního objemu, v úterý pak o 30 procent a ve středu o 60 procent. V úterý Rada ministrů Běloruska informovala, že země bude odebírat ruský tranzitní plyn, pokud bude omezení dodávek pokračovat. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko pak při setkání s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem oznámil, že vydal příkaz blokovat tranzit plynu, dokud Gazprom za jeho přepravu nezaplatí.

ČTĚTE TAKÉ:

 

Ve středu Bělorusko zaplatilo 187 milionů dlužných dolarů (zhruba 3,9 miliardy Kč) a Gazprom obnovil dodávky plynu do Běloruska v plné výši.

Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz