Zpravodajství

Političtí vězni uctili v pražských Ďáblicích památku svých padlých přátel

Političtí vězni uctili v pražských Ďáblicích památku svých padlých přátel
Ďáblický hřbitov - 3. odboj Zdroj: Mediafax

Památku umučených a popravených politických vězňů, účastníků III. odboje uctili již tradičně na Ďáblickém hřbitově v Praze 8 v sobotu političtí vězni, příbuzní obětí a Armáda České republiky.

 Slavnostní akt proběhl den před 60. výročím smrti doktorky Milady Horákové.

Uctění památky se zúčastnilo zhruba sto lidí, většinu z přítomných tvořili vojáci české armády. Na obřadu nechyběli ani představitelé státu, například ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, poslankyně Lenka Kohoutová (ODS), senátorka Alena Palečková (ODS) či člen pražské organizace ČSSD Karel Šplíchal. Přítomna i tradiční účastnice podobných akcí, předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová.

ČTĚTE TAKÉ:

Senátoři projednali uznání protikomunistického odboje

"Když dnes vzpomínáme na naše přátele, kteří zažívali mučení, bití, ponižování a odsouzení k trestu smrti, musíme se ptát, jestli ti, co jim tyto věci činili, byli také lidé," řekl na začátek vzpomínkové akce předseda Sdružení bývalých politických vězňů Stanislav Stránský a pokračoval: "Byli to lidé, kteří měli strach o své vlastní životy."

Podle Stránského je tristní, že političtí vězni jako ti, kteří se zasloužili o porážku komunismu, nemají ještě 20 let po revoluci možnost být uznáni jako III. oboj.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková ve svém projevu poukázala zejména na to, že máme sklon zapomínat, jak zrůdný režim v této zemi panoval po 40 let. "Svoboda vůbec není samozřejmá a každý si ji musíme zasloužit," poznamenala den před Dnem památky obětí komunistického režimu. V podobném duchu se nesly i další projevy pronesené před čestným pohřebištěm popravených a umučených z 50. let.

Na závěr Stránský přiznal, že ho zklamala malá účast mladých lidí. "Doufal jsem, že přijde více mládeže. Školy by měly své studenty k účasti na podobných shromážděních vést," uzavřel.

Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz