Zpravodajství

Požáry v Rusku mohou oživit radioaktivitu z Černobylu

Ruská vláda ve čtvrtek varovala, že ničivé požáry mohou zvýšit radioaktivní záření, pokud se do ovzduší dostane společně s popelem také země kontaminovaná výbuchem v Černobylu. Informuje o tom agentura Reuters.

"Radioaktivní částečky se mohou dostat do ovzduší společně s popelem, což by představovalo velkou hrozbu pro obyvatele a výrazně by se mohla zvětšit kontaminovaná oblast," sdělil ruský ministr pro mimořádné události Sergej Šojgu. Oheň se přibližuje k oblasti Brjansk, která je kontaminovaná výbuchem reaktoru v Černobylu v roce 1986. "Dva požáry se nám v blízkosti oblasti Brjansk podařilo zlikvidovat, hrozí však, že vypuknou další," řekl ministr.

Západní a centrální část Ruska sužují ničivé požáry, které dosud připravily o život 50 lidí. Celkem během požárů přišly o domov už více než tři a půl tisíce lidí. Podle ministerstva pro mimořádné situace hoří více než osm stovek požárů na ploše téměř 200 tisíc hektarů.

Meteorologové varují, že v příštích dnech budou teploty v Rusku stále dosahovat nezvykle vysokých hodnot. V pátek by měly šplhat ke 40 stupňům Celsia.

Hašení požárů komplikuje silný vítr.

Mediafax / Kateřina Červenková
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz